Košice 15. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

Ústavný súd (ÚS) SR zatiaľ stále nerozhodol o dvoch sťažnostiach na neústavnosť alebo nezákonnosť krajských volieb, ktoré sa konali 4. novembra 2017. Ide o sťažnosť neúspešného kandidáta na predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Richarda Rašiho (Smer-SD) a nezvoleného kandidáta na poslanca Zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Michala Vohara (Smer-SD).
Na snímke poslanci Národnej rady SR za Smer-SD Richard Raši (vľavo) a Dušan Jarjabek

V prípade Vohara sa sťažnosť týka volieb v PSK vo volebnom obvode č. 9 – Snina. Od jeho podania 14. novembra pritom už uplynula 90-dňová zákonom stanovená lehota na rozhodnutie v merite veci. Vo štvrtok ide o 93. deň od jeho podania. “V danej veci aktuálne prebiehajú nevyhnutné procesné úkony (vrátane prerátavania hlasov) a momentálne nie je možné určiť presný termín jej ďalšieho prerokovania,” informovala vo štvrtok hovorkyňa ÚS Martina Ferencová.
Košický primátor Raši, ktorý vo voľbách na predsedu KSK prehral o 875 hlasov s Rastislavom Trnkom (KDH, SaS, OĽaNO, NOVA, Šanca), požiadal ÚS o prešetrenie sčítania hlasov. Nezrovnalosti sa mali podľa jeho podania týkať obce Zemplínska Široká v okrese Michalovce.
Obe sťažnosti ÚS prijal 31. januára na ďalšie konanie. V prípade Rašiho sťažnosti ÚS vtedy zároveň konanie prerušil. Podľa hovorkyne ÚS tak lehota v tomto prípade ďalej neplynie. “Bližšia špecifikácia dôvodov, pre ktoré bola označená sťažnosť prijatá na ďalšie konanie, ako aj dôvodov, pre ktoré bolo toto konanie prerušené, bude uvedená v odôvodnení písomného vyhotovenia uznesenia o prijatí, na ktorom sa aktuálne pracuje,” konštatovala Ferencová.
Z celkovo šiestich volebných sťažností na novembrové krajské voľby ÚS štyri odmietol pre nesplnenie zákonom predpísaných náležitostí alebo pre zjavnú neopodstatnenosť.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.