Košice 31. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)

Plénum Ústavného súdu (ÚS) SR dnes potvrdilo aprílové rozhodnutie NR SR o zrušení tzv. Mečiarových amnestií a milosti exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi.

Na snímke tabuľa Ústavného súdu SR

“ÚS SR pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej na neverejnom zasadnutí pléna 31. mája 2017 rozhodol: Uznesenie NR SR č. 570 z 5. apríla 2017 o zrušení článku V a článku VI rozhodnutia predsedu vlády Slovenskej republiky z 3. marca 1998 o amnestii uverejneného pod číslom 55/1998 Z. z., rozhodnutia predsedu vlády Slovenskej republiky zo 7. júla 1998 o amnestii uverejneného pod číslom 214/1998 Z. z. a rozhodnutia prezidenta Slovenskej republiky v konaní o milosť pre obvineného zo dňa 12. decembra 1997 je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky,” uviedla hovorkyňa ÚS SR Martina Ferencová.

Na snímke vľavo hovorkyňa ÚS SR Martina Ferencová číta stanovisko Ústavného súdu SR

K rozhodnutiu pripojili podľa jej slov odlišné stanoviská k výroku Milan Ľalík a Peter Brňák a odlišné stanoviská k odôvodneniu Ivetta Macejková, Ľudmila Gajdošíková a Lajos Mészáros.

Na otázku o úniku informácie z neverejného zasadnutia pléna pred vydaním oficiálneho stanoviska Ferencová uviedla, že poskytla oficiálnu informáciu a viac sa k ničomu nebude vyjadrovať.

Plénum v súčasnosti tvorí len desať z celkového počtu 13 sudcov z dôvodu nevymenovania chýbajúcich sudcov prezidentom SR Andrejom Kiskom. Tento stav podľa ÚS zvyšuje riziko, že plénum z procesných dôvodov nebude môcť rozhodnúť ani v prípadoch, ktoré majú spoločensky mimoriadne veľký význam, keďže pri hlasovaní o veci nebude dosiahnutá nadpolovičná väčšina.

K rozhodnutiu Ústavného súdu zaujal stanovisko aj Ivan Lexa, ktorý týmto rozhodnutím môže byť priamo dotknutý: Rozhodnutie ÚS SR ma v podstate neprekvapilo. Robert Fico, vystrašený medializovanými kauzami svojej vlády a protikorupčnými pochodmi náhle zaprel svoj mnohoročný právny pohľad, za noc našiel riešenie zrušenia dovtedy nezrušiteľného a podhodil to verejnosti ako lacnú návnadu na zakrytie prešľapov vlastného kabinetu. ÚS podľahol tlaku politikov a ulice. Ťažko sa im čudovať, keď toto neuniesla ani najsilnejšia vládna strana Smer.

Poslanci Národnej rady SR 5. apríla zrušili amnestie Vladimíra Mečiara z 3. marca a 7. júla 1998 a milosť exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi z 12. decembra 1997. Dosiahli to prijatím uznesenia, za ktoré hlasovalo 129 členov snemovne zo 144 prítomných. Právomoc rušiť protiprávne amnestie či individuálne milosti prezidenta dala parlamentu zmena Ústavy SR.