Ústavný súd: Prezident SR musí vymenovať sudcov Ústavného súdu z navrhnutých kandidátov

Košice 6. decembra 2017 AKTUALIZOVANÉ II (TASR/HSP/Foto:TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann )

Prezident SR Andrej Kiska bude musieť vymenovať na tri neobsadené miesta ústavných sudcov z kandidátov, ktorých v minulosti odmietol. Vyplýva to zo stredajšieho rozhodnutia Ústavného súdu (ÚS) SR.
Na snímke prezident SR Andrej Kiska

Prvý senát ÚS SR rozhodol, že základné práva skupiny kandidátov na ústavných sudcov na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok prezident rozhodnutím o ich nevymenovaní porušil. Senát prezidentovo rozhodnutie zrušil a zároveň mu prikázal, aby vo veci znova konal a rozhodol tak, že z dostatočného zvoleného počtu kandidátov navrhnutých NR SR vymenuje troch za sudcov ÚS SR.
“Všetci kandidáti navrhnutí prezidentovi Národnou radou od roku 2014 zostávajú kandidátmi na sudcovskú funkciu. Ide o Jána Bernáta, Miroslava Duriša, Evu Fulcovú, Janu Laššákovú, Mojmíra Mamojku, Juraja Sopoligu a Imricha Volkaia,” uviedol predseda I. senátu Peter Brňák.
Postup týkajúci sa menovacích právomocí prezidenta vo vzťahu ku generálnemu prokurátorovi, na ktorý sa Kiska odvolával, nie je podľa ÚS uplatniteľný v prípade ústavných sudcov. “Limity výkonu menovacích právomocí prezidenta vo vzťahu ku kandidátom predloženým Národnou radou sú rovnako dané len možnosťou a zároveň povinnosťou výberu z dvojnásobného počtu kandidátov, z ktorých prezident musí vymenovať presnú polovicu za sudcov Ústavného súdu,” konštatoval Brňák.
Prezident Kiska podľa reakcie jeho kancelárie po naštudovaní rozhodnutia ÚS oznámi, ako bude ďalej postupovať. “Nastala trochu zaujímavá situácia, keď Ústavný súd konštatoval, že vracia vec ako keby do roku 2014, že máme siedmich kandidátov, ale máme tri miesta. Ústava hovorí, že na každé miesto majú byť dvaja kandidáti, takže budeme musieť aj toto s pánom prezidentom a jeho poradcami veľmi dôsledne prejsť, tak aby bola patová situácia odstránená,” povedal pre novinárov riaditeľ odboru legislatívy a milosti Kancelárie prezidenta SR Stanislav Gaňa.
Sťažujúci sa kandidáti na ÚS vyjadrili s verdiktom ÚS spokojnosť. “Ústavný súd zabránil vzniku protidemokratickej prezidentskej totality opätovným rozhodnutím o povinnosti vymenovať presne polovicu z kandidátov navrhnutých Národnou radou za sudcov Ústavného súdu a zákazom postupovať podľa rozhodnutia o vymenúvaní generálneho prokurátora, s čím súhlasila aj Benátska komisia,” uviedol Juraj Sopoliga.
Prezident z celkovo ôsmich navrhnutých kandidátov v rokoch 2014 a 2016 vymenoval do funkcie len Janu Baricovú. Ostatných odmietol s tým, že nespĺňali nároky spojené s daným postom. Argumentoval pritom predchádzajúcim rozhodnutím ÚS v kauze nevymenovania Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. V 13-člennom pléne ÚS sú tak tri miesta dlhodobo neobsadené.
Stredajšie rozhodnutie ÚS vychádzalo z podaných sťažností na porušenie práv len od piatich zo siedmich odmietnutých kandidátov – Evy Fulcovej, Juraja Sopoligu, Miroslava Duriša, Jany Laššákovej a Jána Bernáta.

Danko: Prezident nemôže ignorovať rozhodnutie ÚS v otázke vymenovania sudcov
Už neexistuje žiadna prekážka, aby Ústavný súd SR mal konečne doplnený počet chýbajúcich sudcov. Vyhlásil to predseda Národnej rady SR Andrej Danko v reakcii na rozhodnutie Ústavného súdu.
Verí, že prezident čoskoro zaujme stanovisko k rozhodnutiu súdu. Podľa Danka by mal vymenovať chýbajúcich sudcov. “Verím, že prezident v najbližšom období zaujme stanovisko a rozhodne podľa svojho svedomia, vedomia a Ústavy SR,” povedal Danko s tým, že prezident nemôže ignorovať rozhodnutie Ústavného súdu. Zdôraznil, že v otázke voľby kandidátov na ústavných sudcov si Národná rada splnila všetky úlohy a nepochybila pri výbere kandidátov, ktorých ponúkla prezidentovi.
Pripomenul, že už v minulosti sa snažil apelovať na prezidentskú kanceláriu, aby hlava štátu vymenovala kandidátov zvolených parlamentom. “Rozhodol som sa minulý rok akceptovať oddialenie rozhodnutia a čakali sme na rozhodnutie Benátskej komisie. Napriek jej rozhodnutiu k vymenovaniu ústavných sudcov nedošlo a dnes, po rozhodnutí Ústavného súdu, neexistuje žiadna prekážka toho, aby Ústavný súd mal konečne doplnený počet chýbajúcich sudcov,” uviedol Danko.
Podľa šéfa parlamentu ani v minulosti neexistoval dôvod na nevymenovanie kandidátov. Zdôraznil dôležitosť vyriešiť súčasnú situáciu. Oznámil, že o vymenovaní kandidátov chce hovoriť s prezidentom Kiskom a premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) na predvianočnom stretnutí, ktoré inicioval. Otvoriť tam majú aj tému platov ústavných činiteľov. Konať by sa malo okolo 20. decembra. Danko má zatiaľ odpoveď od Fica. “Je veľmi dôležité, aby sme túto situáciu vyriešili,” povedal.
Treba sa podľa neho pripraviť aj na to, že bude treba doplniť väčší počet ústavných sudcov. Je pripravený hovoriť o rozšírení mechanizmu v parlamente pri voľbe sudcov Ústavného súdu. Mali by sa podľa Danka nájsť kritériá týkajúce sa požiadaviek na vzdelanie kandidátov aj otázky o politickom zafarbení kandidátov.
“Prezident po naštudovaní rozhodnutia Ústavného súdu oznámi, ako bude ďalej postupovať,” uviedol v reakcii na rozhodnutie Ústavného súdu SR prezidentov hovorca Roman Krpelan. Danko postoj hlavy štátu rešpektuje. Odmieta špekulovať o tom, čo bude, ak by prezident sudcov nemenoval. “Ústava pozná nejaké mechanizmy. Ale vylučujem hľadanie riešení, čo by bolo, keby si nesplnil, čo mu stanovuje Ústavný súd,” doplnil Danko s tým, že bude čakať na vyjadrenie prezidenta.

Madej: Prezident by mal napraviť svoju chybu a bezodkladne vymenovať sudcov ÚS
Prezident Kiska by mal napraviť svoju chybu a bezodkladne vymenovať chýbajúcich sudcov Ústavného súdu. Uviedol to predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (Smer-SD).
“Ústavný súd jasne povedal, kto je vinníkom tejto situácie, prezident SR si nesplnil svoju povinnosť. Treba pevne veriť a dúfať, že prezident SR uzná svoju chybu, vymenuje chýbajúcich sudcov a bude rešpektovať rozhodnutie Ústavného súdu a doterajšie stanoviská Benátskej komisie,” povedal Madej. Nechce uvažovať o tom, čo by mohlo nasledovať, ak by prezident nerešpektoval Ústavný súd a nevymenoval sudcov.

Pellegrini: Ústavný súd potvrdil správnosť môjho rozhodnutia na čele Národnej rady
Najnovšie rozhodnutie Ústavného súdu podľa vicepremiéra pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho (Smer-SD) potvrdilo správnosť jeho rozhodnutia nevyhlasovať nové voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu v čase, keď predsedal Národnej rade SR.
“Dnes to svojím jednoznačným stanoviskom potvrdil Ústavný súd. Presne to isté som tvrdil už v roku 2015, keď som viackrát vyzval pána prezidenta, aby vymenoval zvyšných sudcov z už zvolených kandidátov,” uviedol v stanovisku Pellegrini.
“Národná rada tým, že navrhla prezidentovi dvojnásobný počet kandidátov na sudcov Ústavného súdu, ktorých má prezident vymenovať, si splnila úlohy, ktoré jej vyplývajú z čl. 134 ods. 2 Ústavy. Iný postup Národnej rady by nebol v súlade s čl. 2 ods. 2 Ústavy,” konštatoval Pellegrini v reakcii.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)