Bratislava 21. marca 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)
 
Ústav pamäti národa (ÚPN) žiada Generálnu prokuratúru (GP) SR, aby historikom sprostredkovala celý dokumentačný materiál týkajúci sa Sviečkovej manifestácie v roku 1988. Na stredajšej tlačovej konferencii pri príležitosti blížiaceho sa 30. výročia sviečkového zhromaždenia v Bratislave o tom informoval František Neupauer zo Sekcie vedeckého výskumu ÚPN.

Ilustračné foto

Dôvodom je, že historikom doteraz ostávajú neprístupné niektoré dôležité materiály o tejto udalosti, ktoré sa nachádzajú v archíve prokuratúry. “Ide najmä o vyšetrovací spis Vojenskej obvodnej prokuratúry Bratislava z roku 1990,” priblížil Neupauer.
Žiadosť zástupcovia ÚPN podali v stredu na GP. V pripojenom liste, pod ktorý sa podpísali slovenskí historici, žiadajú, aby celý dokumentačný materiál viažuci sa k Sviečkovej manifestácii, vrátane zvukových, obrazových a fotografických materiálov a nachádzajúci sa v správe alebo archívoch Generálnej prokuratúry SR bol odovzdaný do archívu ÚPN alebo Slovenského národného archívu (SNA) a tak bol sprístupnený historikom a bádateľom na vedecký výskum a prehĺbenie poznatkov o tejto dejinnej udalosti.
Neupauer v tejto súvislosti poukázal i na možné riziko skartovania týchto materiálov. “Predsa len, od udalosti ubehlo už 30 rokov, skartačná prax každého archívu je iná. Ak by však došlo k zničeniu týchto materiálov, dejiny by to vnímali ako ničenie dokumentov o vlastnej novodobej histórii.”
 
Príspevok Ústav pamäti národa žiada Generálnu prokuratúru SR, aby mu odovzdala materiály o Sviečkovej manifestácii zobrazený najskôr Hlavné správy.