Talin 11. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Paul Sakuma)

Estónsko aj 10 rokov po spustení služby Skype profituje z faktu, že táto populárna služba bola vyvinutá práve v tejto krajine. Úspech Skype, ktorý v roku 2011 kúpil Microsoft za 8,5 miliardy USD (8,05 miliardy eur), totiž vytvoril priaznivé podmienky pre podnikanie a spoločensky legitimizoval startupy

Microsoft Skype

Podľa štátnej agentúry Startup Estonia tu v súčasnosti pracuje približne 400 startupov, ktoré zamestnávajú celkovo 2300 ľudí a v roku 2015 priniesli do rozpočtu 20 miliónov eur.

Aj bývalý prezident Toomas Hendrik Ilves, ktorý si počas svojho funkčného obdobia ustanovil podporu mladých estónskych firiem za jednu zo svojich najvyšších priorít, vyzdvihuje sociologický význam úspechu Skype. Fakt, že to boli Estónci, ktorí vyvinuli túto globálne populárnu službu, zvýšilo sebavedomie celého národa a mladých ľudí motivovalo ku kariére v technologickom sektore.

Estónsko sa v Európe považuje za pioniera v digitalizácii verejnej správy. Malá pobaltská krajina s 1,3 milióna obyvateľov postavila vysokú latku a medzičasom mnohé služby verejnej správy presunula na internet. Príkladom je demokracia cez internet. Estónci môžu od roku 2005 voliť elektronicky. V prvých voľbách po spustení systému volili cez internet iba dve percentá voličov, v posledných parlamentných voľbách v marci 2015 ich bolo vyše 30 %. Na rozdiel od tradičného spôsobu však môžu Estónci jedenkrát svoju voľbu zmeniť a započítava sa posledný odovzdaný hlas.

Elektronizácia sa dotýka aj školstva, keďže všetky estónske školy sú vybavené počítačmi a pripojením na internet. Učitelia, žiaci aj rodičia elektronicky určujú výukové plány. Systém poskytuje informácie o rozvrhoch, známkach, domácich úlohách a absenciách. Už v škôlkach majú deti rôzne projekty, v ktorých sa učia programovať.

V zdravotníctve sa zas lekárske záznamy zhromažďujú na portáli, kde si pacienti môžu skontrolovať návštevy lekárov, röntgenové snímky, diagnózy aj predpísané lieky. Od narodenia až do smrti. Lekári a nemocnice môžu so súhlasom pacienta prezerať ich záznamy a vystavovať elektronické recepty, ktoré si následne vyvolá zo systému ľubovoľná lekáreň.

Takmer všetci Estónci vlastnia elektronickú osobnú identifikačnú kartu, digitálny podpis je v Estónsku právne uznávaný ako vlastnoručný podpis. V Estónsku takmer vymizli papierové daňové priznania, vlani až 95 % daňových priznaní bolo podaných online. Jediným kliknutím sa otvorí portál daňovej správy, vyplnenie elektronického formulára trvá len niekoľko minút.

Estónska vláda vykonáva všetky svoje úradné povinnosti úplne bez papierov. Namiesto tučných fasciklov pod pazuchou prichádzajú ministri na rokovanie vlády s notebookmi a tabletmi. Oficiálne dokumenty sa podpisujú spravidla digitálne, bežné pero potrebujú ministri skôr na ceremoniálne účely.

Bez zbytočných “papierovačiek” je možné založiť firmu, cez internet to trvá v priemere polhodinu. Rekordný čas bol 18 minút a tri sekundy. Rovnakým spôsobom možno vypracovať výročné správy, získať výpisy z registrov či vykonať zápisy do katastra nehnuteľností.

Digitalizácia sa dotkla aj súdnictva. Centrálny portál informuje o všetkých rozsudkoch a rozhodnutiach. Účastníci sporov si prostredníctvom špeciálnej databanky môžu skontrolovať dokumenty k procesu. Súdy dokonca môžu obvinených aj svedkov predvolať na pojednávanie pomocou sociálnych sietí.

Estónska polícia pri cestných kontrolách nepotrebuje vodičský preukaz ani papierové doklady od vozidla. Policajti majú vo svojich autách prístup do elektronickej databanky, kde môžu skontrolovať kartu vodiča, poistenie vozidla a všetky dôležité informácie o vlastníkovi auta aj vodičovi.

Vo finančnom sektore Estónci vykonávajú takmer všetko online – 98 % všetkých transakcií sa realizuje cez internet. Parkovacie aj cestovné lístky sa kupujú prostredníctvom mobilného telefónu.