Bratislava 11. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

Hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry reagovala na medializované informácie

Vyšetrovanie prípadu obchodu medzi ministrom vnútra SR Robertom Kaliňákom a podnikateľom Ladislavom Bašternákom nezastavila prokuratúra. O odmietnutí trestného stíhania rozhodol policajný vyšetrovateľ, a to 21.12.2016. Pre TASR to zdôraznila hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) SR Jana Tökölyová.

Ilustračné foto: Policajné auto pri bytovom komplexe na Tupého ulici, kde sídlia firmy Ladislava Bašternáka

Ozrejmila, že prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry preskúmala rozhodnutie vyšetrovateľa Policajného zboru na základe sťažnosti, ktoré sa týkalo rozhodnutia o odmietnutí trestného stíhania vyšetrovateľom Policajného zboru. “Predmetné rozhodnutie považuje za správne a v súlade so zákonom,” informovala.

Tökölyová reagovala na medializované informácie, ktoré v piatok (10.3.) zverejnil Denník N. V tejto súvislosti poukázala i na to, že orgány činné v trestnom konaní sa zaoberali všetkými relevantnými skutočnosťami, ktoré bolo potrebné preveriť pri podozrení z možného spáchania obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti, zločinu prijímania úplatku a zločinu podplácania. „Vyšetrovateľ preskúmaval tok majetku, majetkových práv, akcií a pohľadávok akcionárov spoločnosti B. A. Haus, a. s. Vykonal aj kompletnú analýzu účtov podozrivých osôb, pričom jej súčasťou boli aj predmetné skutočnosti zadokumentované výpismi z účtov, ktoré sú súčasťou vyšetrovacieho spisu,” uviedla Tökölyová.

Vyjadrila sa tiež k poznámke denníka, že prípad zastavila prokurátorka Blanka Godžová po tom, čo šéf špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik odňal spis prokurátorovi Vasiľovi Špirkovi. Na túto skutočnosť poukázala aj strana SaS, ktorá to považuje za prejav ďalšieho mravného úpadku špeciálneho prokurátora. Kováčika opätovne preto vyzýva na odstúpenie a generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára na začatie disciplinárneho konania voči Kováčikovi.

Tökölyová upozornila že „iný dozorujúci prokurátor konal v tejto trestnej veci z dôvodu zabezpečenia plynulého vykonávania prokurátorského dozoru po tom, čo voči pôvodnému prokurátorovi vzniesli obvinenie”.

Denník N informoval, že prokuratúra odmietla trestné oznámenie opozičných poslancov. Tí napadli predaj časti firmy B. A. Haus, ktorú kúpil minister vnútra Robert Kaliňák od Ladislava Bašternáka. Denník N ďalej uviedol, že polícia a ani prokuratúra nepreskúmali, odkiaľ pochádza 850.000, ktoré vložil Bašternák do firmy B. A. Haus. Rovnako tak vyšetrovatelia ani nedali preskúmať znalcom, či cena, za ktorú Kaliňák kúpil od Bašternáka podiel v spoločnosti, bola primeraná. Poslanci namietali, že cena za podiel v tejto spoločnosti bola príliš nízka a šéf rezortu vnútra sa tak dostal veľmi lacno k cennému majetku. Tým vzniklo podozrenie z korupcie.