Úskalia umelého oplodnenia: Emma žila 25 rokov “v mrazničke” ako embryo. Narodila sa teraz žene, ktorá je len o rok staršia

Noxville /Tennessee 21. decembra 2017 (HSP/Foto:chm/SouthernCharmPortraits)

Matka má 26 rokov a hovorí: “Medzi mnou a mojou dcérkou je len ročný rozdiel. Mohli sme byť najlepšími kamarátkami”
Na snímke malá Emma, ktorá bola počatá v roku 1992 a strávila 25 rokov v mrazenom dusíku. Narodila sa 25. novembra tohto roku matke, ktorá má 26 rokov

Medzi embryom, z ktorého sa narodilo krásne dievčatko a jeho matkou, ktorá ho vynosila, je len jeden rok rozdiel. Hovorí samotná matka pre CNN: “Uvedomujete si, že ja a toto embryo sme mohli byť napríklad najlepšími kamarátkami?”
Príbeh malej Emmy W. Gibsonovej, ktorá sa narodila v americkom štáte Tennessee 25. novembra, je rekordným. Dievčatko bolo dňa 14. októbra 1992 zamrazené v tekutom dusíku v štádiu embrya, keď jej adoptívna matka Tina mala jeden rok. Emma predstavuje tak najdlhšie zamrazené embryo, z ktorého sa následne úspešne narodilo dieťa. (Pred týmto prípadom si držalo rekord dieťa, ktoré sa narodilo po 20 rokoch v “mrazničke”…).
Na snímke pár, ktorý si adoptoval 25-ročné opustené embryo – Emmu
Emma sa narodile rodičom Tine a Benjaminovi Gibsonovým, ktorí sú manželmi 7 rokov a nemôžu počať dieťa, keďže Benjamin trpí chorobou zvanou Cystická fibróza. Tina a Benjamin sa rozhodli pre embryonálnu adopciu prostredníctvom National Embryo Donation Center (Národné centrum pre darovanie embryí), nakoľko práve Emma bola jedným z opustených nadpočetných embryí vytvorených pri umelom oplodnením. Spolu s ňou boli vytvorené štyri embryá, ktoré pochádzali z vajíčok tej istej darkyne vajíčok. Vytvorené boli na požiadanie iného, anonymného páru, ktorý ich dal zamraziť za účelom neskoršieho otehotnenia. Napokon sa však embryí zriekli. Takéto embryá sú takzvané “snowbabies”, ktoré prežívajú v zmrazených podmienkach, v očakávaní narodenia. Sú to jednoducho opustené deti – embryá v centrách pre reprodukciu, ktoré čakajú na svojich rodičov… Tieto centrá sú v podstate moderné “detské domovy”, akurát že týmto deťom je zabránené pocítiť čo len kúsok ľudského tepla.
Gibsonová mala 25 rokov v čase, kedy podstúpila implantáciu. To znamená, že ona sama mala len jeden rok, keď Emma bola počatá v laboratóriu.
IVF (In-vitro fertilizácia), teda mimotelové umelé oplodnenie predstavuje odobratie mužských a ženských pohlavných buniek, následne ich lekári v laboratóriu spoja. Po tom, čo embryá trochu podrastú, dochádza k selekcii (na základe rôznych podmienok) a k následnému implantovaniu (vloženiu) do maternice ženy.

Keďže ľudský život začína počatím, embryá, ktoré sú umelo vkladané do maternice ženy, sú malými ľudskými bytosťami. Celý tento ozrutný kolos umelého oplodnenia je vo svojej podstate jeden bezcitný obchod s deťmi, ktoré sú kupované a predávané ako komodity.
Čo je najhoršie, prebytočné embryá sa buď vyhodia, alebo sa na nich experimentuje, alebo sa zamrazia do dusíkových mraziacich boxov pre neskoršie “využitie”. Ich osud závisí aj od legislatívy danej krajiny. Napr. v Taliansku schválili zákon, na základe ktorého môžu vytvoriť len taký počet embryí, aký následne aj vložia žene do maternice – teda maximálne tri.
V prípade Národného centra pre darovanie embryí je rozhodnutie ponechané na “darcov” (teda na biologických rodičov embryí) a mnohí z nich dokonca darovali svoje pohlavné bunky za účelom vytvorenia embrya aj po rozhodnutí, že už nechcú mať deti.
Keď sú embryá z umelého oplodnenia zamrazované roky, vyvstáva otázka, čo s nimi ďalej. Ako dať do poriadku celú túto nemorálnosť, keď v hre sú malé ľudské životy?
Niektorí si myslia, že embryá by mali byť udržiavané v týchto mraziacich boxoch nedotknuté, do nedefinovanej doby. Mnohí iní to považujú za nehumánne. Preto sa ozývajú aj hlasy, že by mala byť možnosť “adoptovať si”, resp. “zachrániť” tieto opustené ľudské embryá. To je asi jediná svetlá stránka prípadu malej Emmy, kedy ju jej adoptívni rodičia vytrhli z nemorálnych dôsledkov umelého oplodnenia.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)