Bratislava 19. októbra 2018 (HSP/Foto: Pixabay)
 
Na budúci týždeň bude v Slovenskom parlamente prerokovaný návrh uznesenia poslanca Andreja Danka (SNS) o antisemitizme. Poprosím na úvod čitateľa, aby neskĺzol k povrchnosti a prečítal si dôsledne celý návrh tohto uznesenia, na ktorý tu poukazujem – viď TU. Bližšie sa chcem dotknúť jedného bodu, ktorý mňa ako kresťanku – katolíčku, vštepenú do Izraela skrze vieru v Ježiša Krista, dosť šokoval

Ilustračná snímka

V bode 9 sa uvádza:
„Súčasné príklady antisemitizmu vo verejnom živote, médiách, školách, na pracoviskách a v náboženskej sfére, berúc do úvahy celkový kontext, môžu zahŕňať..

  1. používanie symbolov alebo obrazov spájaných s klasickým antisemitizmom (napr. tvrdenia, že Židia zabili Ježiša alebo že robia rituálne popravy) na charakterizovanie Izraela alebo Izraelčanov, …“

Nebudem tu teraz citovať celé Sväté Písmo, kde sa prudko a priamo hovorí o tom, že Židia vydali na potupnú smrť vlastnú krv – Ježiša Krista.
Nechcem ani nijako popierať fakt, že nenávistné prejavy v spoločnosti existujú a to nie len voči Židom a že takéto prejavy sú zlom. No tu sa zdá, že sa strhávame k akémusi extrémizmu glorifikácie a výnimočnej ochrany jedného národa, akoby iné národy žiadnu krivdu vo forme nenávisti a osočovanie nepociťovali a nepodstupovali.
Pravda bude vždy pravdou, či prejde 100 rokov alebo 2000. Pravdou je aj to, že násilie páchané na komkoľvek, nie len na Židoch, je zlom a veľkou bolesťou. Chápem tu aj obavu Židov zo spomienok na hrôzy, ktoré prežili napr. v čase vojny, no neboli to iba ich hrôzy ale aj hrôzy ďalších národov, ktoré taktiež znášali neprávosti a utrpenia.
Z  Dankovho návrhu vnímam nebezpečie veľkej demagógie, ktorá s veľkou pravdepodobnosťou vyvolá ešte väčšiu vlnu nenávisti a hnevu i otázok, prečo by Židia na území Slovenska mali byť viac chránení ako Slováci.
Obdobný návrh v parlamente na ochranu Slovákov predložili „kotlebovci“, no ako vieme, tento ich návrh bol zmietnutý zo stola.
Ezauovi stačila miska šošovice, aby sa vzdal práva prvorodeného. A čo alebo koľko stačí vám, pán Danko, aby ste zapredali slovenský národ a popreli právo Slovákov na sebaurčenie na vlastnom území? Miska šošovice či 30 strieborných?
Gabriela Redeová
 
 
 
Príspevok Usiluje Danko o zákaz Biblie na Slovensku? Alebo, čo sa chystá! zobrazený najskôr Hlavné správy.