Londýn 6. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Matt Dunham)

Bolt si impozantný večer užíval
Na Olympijskom štadióne v Londýne oslavovali diváci v sobotnom večere i noci Jamajčana Usaina Bolta spôsobom, akoby získal na atletickom svetovom šampionáte zlato a k nemu pripojil svetový rekord. Vo svojej derniére sa však ozdobil na stovke len bronzom, ani jeho čas 9,95 nemal parametre výnimočnosti, no svojou šprintérskou aurou úplne zatienil oboch Američanov, zlatého Gatlina, alebo strieborného Colemana. V 60-tisícovom kotle sa skloňovalo najmä jeho meno, pretože každý si uvedomoval jeho výnimočnosť a genialitu. Guru svetového šprintu daroval atletike počas svojej úžasnej kariéry toľko drahokamov, že si kráľovnú športu dokonale podmanil.
Jamajčan Usain Bolt pózuje po zisku bronzu

Bolt si impozantný večer užíval, aj keď si určite želal zlatom vygravírovanú rozlúčku s veľkou kariérou: “Bolo to úžasné, vedel som, že divákov strhnem a oni ma poženú. Smutné je, že som nesplnil svoje i ich želanie a nevyhral. Doplatil som na úvodné metre, obyčajne sa z kola na kolo zlepšujem, teraz sa tak nestalo a doslova ma ubili.”
Pri Boltovi sa spomínajú fantastické čísla, aj jeho 52 výkonov pod 10 sekúnd, svetové rekordy a iba šesť prehier v kariére. K 11 zlatým a dvom strieborným medailám na MS pripojil prvýkrát bronz, dovedna nazbieral 14 vzácnych kovov (11-2-1).
Bolt pochopil, že nastal čas odísť, aj keď v 30 rokoch jeho rozhodnutiu ťažko porozumieť. Američan Gatlin má o päť rokov viac, na druhej strane Coleman o deväť menej. Akoby u Bolta pri rozlúčkovej party zavážil aj fakt, že sa historicky na MS vyrovnal počtom rekordnej medailovej zbierke krajanky Merley Otteyovej (3-4-7), ktorú môže aj preskočiť, ak sa mu vydarí štafetový šprint. Bolt dosiaľ nezvykol prehrávať, na MS predtým naposledy na dvojstovke v roku 2007 s Američanom Tysonom Gayom. V sobotnom večere pred burácajúcim hľadiskom však prehral a akoby symbolicky naznačil, že odísť bolo pre neho správne rozhodnutie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.