Washington 25. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Patrick Semansky)
 
Nové sankcie USA zakážu americké úvery Rusku, export zbraní a tovaru dvojakého použitia. Uvádza sa v dokumente, ktorý bol uverejnený v oficiálnym časopise americkej vlády Federal Register.

Ilustračné foto

Podľa článku v uvedenom časopise, je úradné publikovanie a začiatok platnosti sankcií naplánované na pondelok 27. augusta.
Podľa nových sankcií sa predpokladá zastavenie akejkoľvek pomoci Rusku zo strany USA. “Okrem neodkladnej humanitárnej pomoci, potravín a ďalšej poľnohospodárskej produkcie.”
Americké ministerstvo zahraničia taktiež prestane vydávať ruským štátnym spoločnostiam licencie na export zbraní a tovaru dvojakého použitia. Netýka sa to tovaru, ktorý je nutný pre spoluprácu vo vesmíre a zabezpečenie bezpečnosti letov civilného letectva.
Rusku tiež zamietnu úvery, úverové záruky a inú finančnú pomoc zo strany všetkých úradov USA.
Dôvodom pre zavedenie nových sankcií sa stali obvinenia Ruska z použitia chemických zbraní v Salisbury.
“Ministerstvo zahraničia USA rozhodlo, že Ruská federácia použila chemické zbrane proti vlastným občanom a porušila medzinárodné právo,” oznamuje sa v dokumente.
Druhá a tvrdšia časť sankcií môže byť zavedená v novembri. Predpokladá sa, že prípadné ďalšie zákazy sa dotkne ruských právnických osôb, exportu a importu tovarov.
 
Príspevok USA zverejnili prvú časť nových protiruských sankcií zobrazený najskôr Hlavné správy.