Washington 14. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)
 
Americké ministerstvo zahraničných vecí nemá žiadne pochybnosti o zodpovednosti sýrskej vlády za útok jedovatým plynom, ktorý hlásili minulú sobotu z mesta Dúmá pri Damasku. Oznámila to v piatok vo Washingtone rezortná hovorkyňa Heather Nauertová, ktorú citovala agentúra DPA.

Ilustračné foto

“Všetci sme spolu hovorili a vymieňali si informácie, okrem iných aj informácie tajných služieb, a môžeme povedať, že sa týmto útokom stála sýrska vláda,” uviedla Nauertová. Zároveň vyjadrila presvedčenie, že s týmto incidentom nemá nič spoločné Británia.
Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov v piatok vyhlásil, že údajný chemický útok v Dúmá zinscenovala Británia ako provokáciu, čo britská veľvyslankyňa pri OSN Karen Pierceová následne odmietla ako “neslýchanú lož”. Damask i Moskva zase odmietajú obvinenia Západu, že za útok sú zodpovedné sily sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Rusko zvolalo na piatok mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, na ktorom mali členovia prediskutovať zamýšľaný odvetný úder USA v Sýrii za údajný chemický útok v Dúmá. Podľa rôznych zdrojov zahynulo v tomto meste v dôsledku použitia jedovatého plynu 40-100 ľudí.
Americký prezident Donald Trump ešte v stredu pohrozil odvetným útokom na Sýriu, hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová však v noci na piatok povedala, že zatiaľ neprijal konečné rozhodnutie. Podľa piatkového vydania denníka Wall Street Journal, ktorý sa odvolal na viaceré vládne zdroje, nalieha Trump na svojich vojenských poradcov, aby pristúpili na výrazne tvrdší úder proti Sýrii. Ten by mal zasiahnuť nielen sýrsku vládu, ale aj Rusko a Irán, ktoré ju podporujú.
Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová po piatkovom zasadnutí v New Yorku vyhlásila ohľadne možného vojenského zákroku proti Sýrii, že prezident Trump “nenechá nikoho, aby ho popoháňal” k rozhodnutiu. Podľa jej slov, ktoré citovala agentúra AP, je potrebné vyhnúť sa omylu a uistiť sa, že sú k dispozícii “všetky informácie”.
 
Príspevok USA: Zodpovednosť za chemický útok v Dúmá nesie nepochybne sýrska vláda zobrazený najskôr Hlavné správy.