New York 4. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Emrah Gurel)
 
Spojené štáty požadujú od Bezpečnostnej rady OSN, aby podporila vyhlásenie, ktoré by ostro skritizovalo palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása za jeho nedávne výroky o holokauste, ktoré Washington označil za “podlé antisemitské osočovanie a nepodložené konšpiračné teórie”. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Na snímke palestínsky prezident Mahmúd Abbás

Navrhované vyhlásenie má podľa nej obsahovať výzvu Abbásovi, aby “sa zdržal antisemitských poznámok”. Spojené štáty nechali tento návrh kolovať na pôde Bezpečnostnej rady a stanovili lehotu do neskorého popoludnia (newyorského času) na vznesenie námietok zo strany zvyšných 14 členov. V prípade, že sa námietky neobjavia, vyhlásenie bude zverejnené.
Navrhovaný text vyjadruje “rozhodné a jednoznačné odmietanie antisemitizmu a popierania holokaustu”. Zároveň pripomína, že “antisemitizmus historicky prispel k hrozbám pre medzinárodný mier a bezpečnosť, masovým zverstvám a rozšírenému porušovaniu ľudských práv”.
Palestínsky prezident v piatok uviedol, že svojimi výrokmi o holokauste, ktoré odzneli tento týždeň a spôsobili pobúrenie, “nemal v úmysle” nikoho uraziť.
“Ak som niekoho urazil svojim vyhlásením (na zasadnutí Palestínskej národnej rady), najmä ľudí židovskej viery, ospravedlňujem sa im,” povedal Abbás. Zopakoval, že “dlhodobo odsudzuje” holokaust a vyjadril súcit so všetkými jeho obeťami.
Abbás v pondelkovom prejave na pôde parlamentu Organizácie za oslobodenie Palestíny (OOP) v Rámalláhu povedal, že “sociálna funkcia” Židov vrátane požičiavania peňazí bola príčinou nepriateľstva voči nim v Európe, pričom podľa vlastných slov citoval knihy židovských autorov. Ďalej uviedol, že Adolf Hitler podporoval nasťahovanie sa Židov na územie historickej Palestíny prostredníctvom dohody medzi nemeckým ministerstvom hospodárstva a Anglo-Palestínskou bankou.
 
Príspevok USA žiadajú OSN, aby skritizovala Abbása za výroky o holokauste zobrazený najskôr Hlavné správy.