Moskva 14. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Manuel Balce Ceneta)

Ruský analytik Jurij Podoljak na portáli naspravdi zaujal ako jeden z prvých ruských analytikov postoj k americko-britsko-francúzskemu útoku v Sýrii. Podľa jeho slov máme ešte stále nedostatok relevantných informácii, ale vyzerá to tak, že išlo o dohodnutú akciu s cieľom zachrániť Trumpovu tvár.

Na snímke Donld Trump

Podoljak poukazuje na skutočnosť, že podľa informácii Jamesa Mattisa bolo vystrelených 2x viac rakiet ako minulý rok na sýrske vojenské letisko Shayrat. Pritom Podoljak upozorňuje, že Američania tvrdia že tento útok bude jediným útokom (či je možné Američanom veriť).

Američania zasiahli výskumné centrá, kde sa podľa ich slov pracovalo na vývoji sýrskych chemických zbraní (o sýrskych a irackých zbraniach hromadného ničenia majú Američania dokonalý prehľad).

Podoljak takisto upriamil pozornosť na vetu, ktorú uviedol Náčelník generálneho štábu USA Joseph Dunford. Dunford potvrdil, že Američania neoznámili Moskve začiatok útoku na Sýriu, ale cez bezpečnostné kanály upovedomili Rusov o svojej akcii s cieľom dosiahnuť bezpečnosť amerických, britských a francúzskych lietadiel nad Sýriou. Takže Američania vlastne požiadali Rusov, aby na ich lietadlá neútočili.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že všetky rakety a všetky lietadlá USA, Veľkej Británie a USA sa držali v dostatočnej vzdialenosti od ruských základní a všetky rakety zasahovali ciele v oblastiach, kde sa nenachádzajú žiadni ruskí vojaci.

Podľa Podoljaka čoskoro sa objavia ďalšie dôkazy, že ide o dohodnutú akciu medzi Rusmi a Američanmi. K tomu, aby vypracoval podrobnejšiu analýzu však potrebuje získať ďalšie informácie o výsledkoch útoku a zistiť v akej kondícii sa nachádzajú sýrske vojenské jednotky.