Washington 28. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Esteban Felix)
 
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa zaradila v utorok prvú dámu Nikaraguy Rosariu Murillovú a jej pobočníka Néstora Moncada Laua na sankčný zoznam, informovala agentúra AP. Cieľom je zvýšiť tlak na vládu prezidenta Daniela Ortegu, ktorá násilne zakročila pri riešení politickej krízy v krajine

Na archívnej snímke Daniel Ortega (vpravo) a jeho manželka Rosario Murillová

Americké úrady tvrdia, že Murillová, ktorá zastáva aj post viceprezidentky, a jej poradca Néstor Moncada Lau sú spoluzodpovední za tvrdý zásah voči politickým oponentom, ktorý si v apríli vyžiadal viac ako 300 mŕtvych.
USA tak zmrazia všetky aktíva, ktoré má dvojica v Spojených štátoch, a zablokujú im prístup do finančného systému USA.
Americký minister financií Steven Mnuchin v utorok povedal, že sankcie majú zabrániť popredným politickým predstaviteľom Nikaraguy využívať USA na obohacovanie sa na úkor zvyšku obyvateľov tejto stredoamerickej krajiny.
Prezident Ortega opatrenia zavedené proti jeho žene označil za pokračovanie zásahov “severoamerickej imperiálnej sily” proti jeho krajine.
Ortegovo aprílové rozhodnutie znížiť dôchodky v snahe vyplniť trhliny v sociálnom poistení spustilo vlnu protestov, počas ktorých zahynulo v Nikarague viac ako 500 ľudí. Hoci prezident zakrátko od svojich zámerov ustúpil, v krajine vypukli celoštátne demonštrácie za jeho odstúpenie.
 
Príspevok USA zaradili prvú dámu Nikaraguy a jej pobočníka na sankčný zoznam zobrazený najskôr Hlavné správy.