Washington 23. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Fabian Bimmer)
 
Spojené štáty voči rade krajín zaviedli clo na dovoz oceli a hliníku, definitívne rozhodnutie má byť prijaté do 1. mája, oznámila agentúra Reuters s odvolaním na prehlásenie Bieleho domu.

Ilustračné foto

„Clá, ktoré vyhlásil prezident (USA Donald Trump), vstupujú do platnosti o 00.01 v piatok 23. marca 2018,” uvádza sa v prehlásení.
Dočasne — do 1. mája — sa nebude vyberať clo z kovu dovážaného z Austrálie, Brazílie, Kanady, Mexika, Južnej Kórei a EÚ. Ostatné krajiny, voči ktorým začalo ustanovenie platiť, môžu s USA tiež prejednať otázku vyškrtnutia zo zoznamu.
Takže od 23. marca sa platnosť ochranárskych opatrení rozširuje jen na polovicu objemov oceli a hliníku dovážaných do USA.
Dňa 8. marca informoval prezident USA Donald Trump o svojom rozhodnutí zavedenia cla na dovážanú produkciu oceliarskeho a hliníkového priemyslu v rozmere 25 a 10 percent.
Európska komisárka pre obchod Cecilia Malmströmová prehlásila, že Európska únia môže zaviesť odvetné clá na americkú produkciu v priebehu dvoch mesiacov. Rusko plánovalo podanie sťažnosti proti americkému dovoznému clu na súde WTO.
 

Príspevok USA začali vyberať clo za dovážaný kov zobrazený najskôr Hlavné správy.