Washington 3. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:Flickr)

Spojené štáty označili v pondelok nedávne násilie v irackom meste Násiríja, pri ktorom prišlo o život najmenej 29 ľudí, za „šokujúce a odpudivé“. Vyzvali tiež irackú vládu na vyšetrovanie a potrestanie tých, ktorí boli zodpovední za „nadmerné“ použitie sily

Ilustračné foto

Agentúra Reuters pripomína, že iracké bezpečnostné sily spustili paľbu na demonštrantov, ktorí blokovali most a neskôr sa zhromaždili pred policajnou stanicou, pričom zabili najmenej 29 ľudí. Podľa polície a zdravotníckych zdrojov ďalšie desiatky ľudí utrpeli zranenia.

Iracké sily zabili viac ako 400 ľudí, najmä mladých, neozbrojených protestujúcich, odkedy 1. októbra vypukli masové protivládne protesty. Pri potýčkach tiež prišlo o život viac ako desať príslušníkov bezpečnostných zložiek.

Protestujúci vyčítajú irackej vláde pod vedením šiitov beznádejnú skorumpovanosť a narastajúci vplyv Iránu a sťažujú sa na zlé verejné služby a vysokú nezamestnanosť.

Iracký premiér Ádil Abdal Mahdí v sobotu oficiálne predložil parlamentu svoju demisiu. „Moja rezignácia je nevyhnutná na ukončenie krízy v krajine,“ uviedol. Parlament v nedeľu jeho rezignáciu prijal.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj