Washington 7. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)

Spojené štáty vyjadrili v utorok sklamanie nad tým, že poľský prezident Andrzej Duda podpísal novelu zákona, ktorý trestá pripisovanie zodpovednosti za holokaust Poliakom.
Na snímke americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson uviedol vo vyhlásení, že nový zákon “nepriaznivo ovplyvňuje slobodu prejavu a vedecké bádanie”.
Poľský prezident Duda podpísal legislatívu v utorok, čím sa vzoprel varovaniu Spojených štátov. Avšak Duda tiež povedal, že požiada poľský ústavný súd, aby zákon posúdil, a nechal tak otvorenú možnosť, že ešte dôjde k jeho úprave.
Predstavitelia poľskej vlády argumentovali, že zákon je potrebný, aby odradil od používania slovného spojenia “poľské tábory smrti” alebo “poľské koncentračné tábory”, ak ide o tábory, ktoré zriadilo nacistické Nemecko počas druhej svetovej vojny v okupovanom Poľsku.
Tillerson vo vyhlásení dodal, že “slovné spojenia ako ‘poľské tábory smrti’ sú síce bolestné a mylné”, ale najlepšie je brániť sa proti nim “otvorenou debatou, vedeckým skúmaním a vzdelávaním”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.