Washington 3. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Elaine Thompson)

Spojené štáty dnes vyhostili 15 pracovníkov kubánskeho veľvyslanectva vo Washingtone. Krok prichádza týždeň po tom, ako USA minulý týždeň stiahli vyše polovicu svojho vlastného diplomatického tímu z Havany. Informuje o tom agentúra DPA s odvolaním sa na ministerstvo zahraničných vecí USA
Ilustračné foto

“S Havanou si zachováme diplomatické vzťahy,” uviedol nemenovaný americký činiteľ. Vybraní 15 Kubánci musia opustiť územie Spojených štátov do siedmich dní. Washington 29. augusta oznámil, že stiahne vyše polovicu zamestnancov svojho veľvyslanectva v Havane v reakcii na údajné “útoky”, ktoré poškodili zdravie osadenstva ambasády v kubánskom hlavnom meste.
Podľa Washingtonu začalo 22 amerických diplomatov a ich rodinných príslušníkov postupne od konca vlaňajška trpieť rôznymi chorobnými príznakmi.
Niektorým diagnostikovali mierne poškodenie mozgu, trvalú stratu sluchu či otras mozgu. Iní trpeli žalúdočnou nevoľnosťou, bolesťami hlavy a zvonením v ušiach alebo sa nedokázali sústrediť či spomenúť si na bežné slová. Podľa amerických vyšetrovateľov je možné, že išlo útoky na zdravie nejakým zvukovým prístrojom.
Diplomatická nóta doručená na kubánsku ambasádu má podľa USA zaručiť rovnomerne rozložené obsadenie zastupiteľských činiteľov v Havane a Washingtone.
Kubánsky minister zahraničných vecí Bruno Rodríguez minulý týždeň na návšteve Washingtonu trval na tom, že jeho vláda nemá nič spoločné s neobjasnenými “útokmi” na zdravie amerických diplomatov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.