Washington/Damašk 16. januára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP/Qasioun a Syrian Opposition Media Outlet)

Koalícia pod vedením USA sa rozhodla v Sýrii vybudovať nové sýrske sily, tzv. Pohraničné bezpečnostné sily (BSF), ktoré budú mať okolo 30 000 príslušníkov, z čoho cca polovicu budú tvoriť veteráni SDF, čo sú Kurdi v súčasnosti bojujúci s podporou USA proti ISIS, a ďalšiu polovicu budú tvoriť náborári, ktorí budú vybratí spomedzi Kurdov a ďalších ľudí, ktorí sa za členov prihlásia.
Ilustračné foto

Stačí si ale len spomenúť na to, akých ľudí USA na svojich nelegálnych sýrskych základniach Tanf a Šaddádí cvičia. Ide o bývalých členov ISIS, ktorí za pomoci USA ušli z Rakky, Deir ez Zoru a Abu Kemalu a ktorí majú tvoriť jadro tzv. Novej sýrskej armády. Nedávno to potvrdilo aj ruské ministerstvo obrany. Tieto nové sýrske sily (BSF) budú rozmiestňované pozdĺž hranice s Tureckom na severe, pozdĺž s irackou hranicou na juhovýchode a pozdĺž údolia rieky Eufrat, ktorá vo všeobecnosti pôsobí ako deliaca línia oddeľujúca SDF podporované USA a sýrskymi vládnymi silami, ktoré podporujú Irán a Rusko.
Daný krok na vybudovanie nelegálnej armády ale rozhneval sýrsku vládu, ktorá sa slovami sýrskeho ministerstva zahraničných vecí na margo toho vyjadrila: „Sýria rozhodne odsudzuje rozhodnutie USA ohľadom ozbrojených bánd na severovýchode krajiny. Jedná sa o jasnú agresiu voči suverenite a územnej celistvosti Sýrie a o ďalšie porušovanie noriem medzinárodného práva! Súčasne tým ukazujú svoju nevraživosť k arabským národom a celé to slúži len americko-sionistickému projektu v regióne.“
A nerozhneval len sýrske vedenie, ale aj Turkov, ktorí Kurdov dlhodobo považujú za teroristov. Turecký vicepremiér Bekir Bozdag sa včera na margo tohoto rozhodnutia Američanov vyjadril: „Namiesto toho, aby USA spolu s Tureckom bojovali s Islamským štátom, posielajú teroristickej fronte YPG (sýrski Kurdi) tisíce kamiónov so zbraňami a tiež zakladajú tzv. Bezpečnostné sily na sýrskej hranici, čo je hra s ohňom. USA využívajú boj s ISIS ako zámienku, zakladajú teroristickú armádu, ktorú nazývajú Bezpečnostné sily. Nie je to boj s ISIS a terorizmom, ale ich podpora.“
USA teda neustále porušujú sýrsku suverenitu a snažia sa zlikvidovať územnú celistvosť Sýrie. Keď nešlo sýrsku vládu zvrhnúť a Sýriu rozdeliť pomocou teroristických bánd z ISIS, An-Nursy a iných teroristických organizácií, tak to skúšajú inak. A tieto najnovšie kroky to len krásne dokazujú. Rozklad Sýrie je totiž základným cieľom amerických a západných globalistov a sionistov. A nejde len o nerastné suroviny, ale aj o elimináciu ďalšieho odporu na ceste k vyriešeniu „otázky“ Iránu a následne aj Ruska a Číny. No či si to západní a americkí vojnoví jastrabi uvedomujú alebo nie, časy keď USA panovali a mali dostatok zdrojov na likvidáciu nových ázijských geopolitických veľmocí, sú už preč. Postavenie Ruska, Číny, Iránu, Indie a ďalších krajín Ázie a členov BRICS sa totiž diametrálne líši od toho, aké bolo pred piatimi, či desiatimi rokmi. A preto napadnutie niektorého z týchto štátov môže viesť len k jednému – k tretej svetovej vojne. No očividne ani tento fakt ich neodrádza v realizácii ich plánov, ktoré potrebujú a budú sa snažiť dotiahnuť do konca.
Martin Bago