Moskva 28. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:flickr)
 

USA v Rade bezpečnosti OSN zablokovali ruský návrh ohľadom blízkovýchodného urovnania, informovalo stále zastupiteľstvo RF.

Ilustračné foto

Na zastupiteľstve oznámili, že Rusko v Rade bezpečnosti OSN navrhlo schválenie dokumentu, ktorý by potvrdil, že medzinárodne uznané základy prekonania problému Palestíny a blízkovýchodného urovnania nemajú alternatívu, avšak ústretové zmeny USA to znemožnili.
„Americká delegácia bohužiaľ učinila zmeny, ktoré zrušili všetky odkazy na dohodnutý základ urovnania, rovnako ako ďalšie početné dôležité body,” uviedli na stálom zastupiteľstve.
Vysvetlili, že ruský návrh bol odpoveďou na tradičnú ročnú otázku generálneho tajomníka OSN v rámci rezolúcie o mierovom urovnaní palestínskej otázky.
„Bol pripravený návrh príslušného listu predsedu Rady bezpečnosti, v ktorom sa tiež uvádzali kroky podniknuté v rade s cieľom blízkovýchodného urovnania,” vysvetlili členovia ruskej misie a dodali, že návrh bol podporený väčšinou členov Rady bezpečnosti, vrátane Kuvajtu, Bolívie a Číny.
Avšak kvôli postoju USA, ktorý nenechal nádej na dosiahnutie kompromisu ohľadom textu listu, boli ruskí zástupcovia nútení zastaviť túto prácu.
Stále zastupiteľstvo OSN si myslí, že akékoľvek revízie medzinárodne právneho základu blízkovýchodného urovnania ohrozujú vyhliadky na prekonanie palestínsko-izraelského konfliktu a komplikujú dosiahnutie všeobsiahleho mieru na Blízkom východe.
“Napriek tomu chce Rusko pokračovať v úsilí na dosiahnutie dlhodobého a všeobsiahleho mieru na Blízkom východe,” dodali v ruskej misii.
 

Príspevok USA v Rade bezpečnosti OSN zablokovali ruský návrh o Blízkom východe zobrazený najskôr Hlavné správy.