Washington 5. júna 2019 (HSP/National Interest/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)

Americký portál National Interest už píše o prvých stratách, ktoré začínajú Američania pociťovať kvôli rozširujúcej sa čínsko-americkej obchodnej vojne, ktorú rozpútal Biely dom

Na snímke americký prezident Donald Trump

Od 1.6.2019 vstúpili do platnosti nové americké tarify voči Číne na import z Číny v hodnote 200 miliárd USD a na export do Číny v sume 60 miliárd USD. Podľa Trumpa majú tarify zlepšiť negatívnu obchodnú bilanciu, ktorú majú USA voči Číne a Trumpova administratíva je pripravená tarify ešte viac zvyšovať.

Obchodná vojna medzi Čínou a USA sa teda prehlbuje. V amerických médiách sa už otvorene hovorí o tom, že represívne tarify uvalené Trumpovou administratívou majú ďalekosiahle dôsledky na domáce americké sektory , počínajúc drobnými podnikateľmi a končiac poľnohospodárstvom. Američania, ktorí musia niesť bremeno obchodnej vojny s Čínou, však musia počuť jasné dôvody zo strany administratívy, ktoré by vysvetľovali, prečo sa ich dotýkajú bolestné opatrenia Trumpovej administratívy a vysvetlenie by mal poskytnúť aj americký Kongres.

Keďže Čína je najväčším odberateľom amerických poľnohospodárskych produktov, vysvetlenia požadujú najmä farmári, ktorí nesú ťarchu odvetných taríf namierených proti USA. Dňa 23.5.2019 americký prezident Donald Trump uvoľnil dodatočný 16 miliardový balík na podporu americkým farmárom, aby tak zmiernil ich problémy v celých USA. Ale Trumpova dotácia nezaistí už aj tak značne dotovaným americkým farmárom prístup na čínske trhy, čo môže mať negatívny dopad na ďalší vývoj amerického poľnohospodárskeho sektoru.

Trumpove tarify z roku 2018 tvrdo dopadli najmä na domácich spotrebiteľov, čo má za dôsledok zníženie amerického príjmu o 1,4 mld dolárov mesačne. Ak by tarify ostali v nezmenenej minuloročnej miere, očakáva sa, že priemerná americká domácnosť bude mať o 770 dolárov vyššie náklady na každý rok, počas ktorého ostanú tarify nezmenené.

Analýza, ktorú vykonala New Yorská Federálna banka zistila, že tarify budú mať za následok v priemere o  831 dolárov vyššie ročné výdavky domácností, čo je značný skok oproti roku 2018 kedy výdavky činili 419 dolárov. Analytik Nien Su, bývalý vedúci ekonomický poradca výboru zahraničných vecí, odhaduje po Trumpových zvýšených tarifách nové ročné výdavky pre Američanov niekde medzi 800 a 1000 dolárov na spotrebiteľa.

Analýza od Trade Partnership Worldwide sledoval doplnkové 25% zvýšenie tarifu na Americký import čínskeho tovaru, čo by predstavovalo ročný menový dopad 2389 dolárov na štvorčlennú rodinu. Celkovo tieto tarify budú mať za následok pomalší americký ekonomický rast, prepad v exporte a dokonca predpokladaných 2.2 milióna nezamestnaných – a kvôli čomu?

Pokračujúce debaty týkajúce sa čínsko-amerického obchodného konfliktu sú dôkazom toho že Američania sú skeptickí ohľadom ich pozitívneho  výsledku. Ako pre krajinu tak aj pre obyvateľov. Američania by si mali byť toho vedomí, obzvlášť, ak budú musieť na vlastnej koži znášať následky tohto konfliktu.

Biely Dom by mal poskytnúť ekonomickú argumentáciu zvýšenia taríf a mal by vopred oboznámiť Američanov o ich zrejmom dopade. Americký Kongres ako predstaviteľ amerického ľudu ľudu by sa mal viac zaoberať tým, ako tarify ovplyvnia americkú komunitu.

Čínsko – americká obchodná vojna tak už prináša prvé straty v čínsko-americkej vojne.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj