USA uvalili sankcie na mjamnarského generála, ktorý zasahoval voči Rohingom

Washington 21. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Mahesh Kumar A.)

Spojené štáty uvalili vo štvrtok sankcie na dovedna 52 ľudí a subjektov z celého sveta pre údajné porušovanie ľudských práv a korupciu. Na sankčnom zozname sa napríklad ocitol mjanmarský generál Maung Maung Soe zodpovedný za armádne operácie, pre ktoré z mjanmarského Jakchainského štátu utiekli do susedného Bangladéša státisíce príslušníkov moslimskej menšiny Rohingov. S odvolaním sa na vyhlásenie amerického ministerstva financií o tom informovala agentúra Reuters.
Ilustračné foto

Na zozname ďalej figuruje napríklad Benjamin Bol Mel – niekdajší poradca juhosudánskeho prezidenta Salvu Kiira, či bývalý gambijský prezident Yahya Jammeh alebo Dan Gertler – izraelský miliardár a priateľ prezidenta Konžskej demokratickej republiky (KDR) Josepha Kabilu. Ocitla sa na ňom i Gulnara Karimovová, najstaršia dcéra zosnulého dlhoročného uzbeckého prezidenta Islama Karimova.
USA podľa vyhlásenia ministerstva financií pred uvalením sankcií preskúmali vierohodné dôkazy o aktivitách mjanmarského generála vrátane obvinení zo zabíjania, sexuálneho násilia, svojvoľného zatýkania a vypaľovania dedín, ktorých sa na menšine Rohingov mali dopustiť mjanmarské bezpečnostné sily. Mjanmarská armáda už skôr obvinenia zo zabíjania a znásilnenia poprela. K novým sankciám sa tamojšia vláda doposiaľ nevyjadrila.
“Dnešné oznámenie demonštruje, že Spojené štáty budú naďalej presadzovať hmatateľné a významné dôsledky pre tých, ktorí sa dopúšťajú vážneho porušovania ľudských práv a podieľajú sa na korupcii,” povedal americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson.
Sankcionovaným budú zmrazené aktíva, ktoré majú v rámci americkej jurisdikcie a Američanom bude zakázané s nimi obchodovať.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)