Washington 28. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Ronald Zak)

Spojené štáty uvalili nové sankcie na Irán v súvislosti so štvrtkovým odpálením rakety so satelitom. Ide o ďalšie zo série opatrení, ktoré má zabrániť Teheránu vo vývoji balistických striel, informovala dnes agentúra AP.
Ilustračné foto

Nové sankcie sú namierené voči šiestim dcérskym spoločnostiam iránskeho koncernu Shahid Hemmat Industrial Group (SHIG). Tento koncern podľa amerického rezortu financií zohráva kľúčovú úlohu v balistickom programe Iránu.
Minister financií USA Steven Mnuchin v súvislosti s uvalením nových sankcií vyhlásil, že Washington je hlboko znepokojený raketovými skúškami Iránu. Štvrtkový štart rakety nesúcej satelit pritom označil za “provokatívny”. Podľa USA bol tento krok Teheránu v rozpore s platnými rezolúciami OSN.
Irán už roky pracuje na programe vypúšťania satelitov do vesmíru. USA a ich spojenci sa však obávajú, že rovnakú technológiu by mohol využiť na vývoj rakiet dlhého doletu schopných niesť jadrové hlavice. Iránske ministerstvo obrany, pod ktoré tento program spadá, podozrenia z jeho zbrojných účelov odmieta.
Tzv. jadrová dohoda Iránu so svetovými veľmocami z roku 2015 takéto testy nezakazuje. Podľa amerických predstaviteľov je však takéto počínanie v rozpore s duchom tejto dohody, v rámci ktorej islamská republika obmedzila svoj program obohacovania uránu výmenou za zrušenie ekonomických sankcií.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.