Washington, 26. septembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/DPA/Bernd Wuestneck)

Voľby v Nemecku sa skončili a v tejto súvislosti nik, ako to bolo v prípade USA, nespomína ruských hackerov. Ani teraz, ani pred voľbami. Veď ešte vo štvrtok nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere potvrdil, že Rusko do nemeckých volieb nezasahovalo.

Potvrdzuje to aj článok v americkom denníku USA Today. Dokonca už v samotnom titulku autor článku poukazuje na to, že voľby v Nemecku sa nesnažili ovplyvniť mýtickí ruskí hackeri, ale americkí pravicoví radikáli. Upozorňuje, že viacerí odborníci sú presvedčení, že Kremeľ nemá žiadne dôvody na to, aby sa angažoval v nemeckých voľbách: nemieni tieto voľby ovplyvňovať a navyše nemá ani „svojho putinovského kandidáta“.

„Spojenectvo trollov a extrémistov sa snaží (článok bol zverejnený tesne pred voľbami v Nemecku) ovplyvniť výsledok volieb v Nemecku. Ale napriek tomu, ako sa analytici nazdávajú, s tým Rusko nemá nič spoločné. V skutočnosti za šírením rôznych propagandistických materiálov na internete stoja pravicové skupiny zo Spojených štátov,“ uviedol denník USA Today.

Poukazuje, že informácie o podobných činnostiach sa objavili menej ako týždeň pred volebným dňom. „Je jasné, že je veľmi pravdepodobné, že vyhrá súčasná nemecká kancelárka Angela Merkelová. „Zatiaľ sme neboli schopní identifikovať žiadnu zvláštnu aktivitu Rusov,“ priznal Simon Hegelich, profesor na Mníchovskej technickej univerzite.

Naopak, po analýze 300 miliónov príspevkov na Twitteri, profesor zistil, že veľa príspevkov s hashtagom  #AltRight (extrémna pravica) bolo poslaných z Nemecka. „Mnohé z týchto správ mohli byť prepojené, alebo aspoň môžeme povedať, že boli inšpirované hnutím extrémnej pravice v Spojených štátoch,“ dodal Hegelich.

Americký denník tvrdí, že pravičiari sa snažili očierniť popredných kandidátov – ako Merkelovú, tak aj jej jediného konkurenta, kandidáta strany sociálnej demokracie Martina Schulza. „Väčšina týchto správ pochádzala práve z USA, čo vyvoláva dojem, že sa pravičiari  v Nemecku a Amerike snažili ovplyvniť názor nemeckých voličov,“ uvádza denník.

Pripomína, že podľa viacerých odborníkov pravicová „Alternatíva pre Nemecko“ (AfD) v dlhodobom horizonte nemá žiadne šance na víťazstvo vo voľbách, ale ak bude táto strana  pokračovať v tlaku na elity, v určitom bode sa situácia môže zmeniť. „Vedúci Inštitútu pre digitálnu spoločnosť Sandro Gaycken sa domnieva, že sa pravičiari snažili zasahovať do diskusie o nemeckých voľbách na rôznych sociálnych sieťach.

Napríklad, podľa Gayckena, obyčajným nemeckým užívateľom, ktorí hľadajú skupiny pre diskusie o politike, sa automaticky navrhujú krajne pravicové strany, ako AfD, ktorá, ako sa očakáva, po prvý raz získa kresla v parlamente,“ predpokladalo USA Today.

A zasa cituje Sandra Gayckena: „Je to čudné. Facebook sa domnieva, že je to nemožné, pretože užívatelia by mali dostávať doporučenia založené na tom, koho majú za priateľov, v ktorých skupinách sa nachádzajú a čo sa im páči. Všetci v Nemecku však vidia tieto doporučenia. Ale nik v tom nevidel „stopy Rusov“,“ uvádza denník slova odborníka.

„Podľa šéfa Centra pre európsku bezpečnosť Marka Galeottiho je pomerne obtiažne určiť stupeň zraniteľnosti Nemecka voči hackerom a trollom spojeným s Ruskom. Okrem toho sa odborník domnieva, že zásah Moskvy nemá zmysel, pretože na voľbách sa nezúčastnil ani jeden proputinovský kandidát.

„Pravdepodobnosť akéhokoľvek zásahu Rusov je bezvýznamná, pretože akýkoľvek vážny dopad na výsledky volieb v každom prípade posilní postavenie Berlína vo vzťahu k Moskve,“ povedal Galeotti. S ním však politológ Jörg Forbrig celkom nesúhlasí a tvrdí, že to iba „nemusí byť vidieť,“ píše denník.

„Ale podľa politológa, nie sú nemecké voľby príliš zraniteľné voči vonkajšiemu zásahu z troch dôvodov. Po prvé, kvôli „ruskému zásahu” vo voľbách v USA a vo Francúzsku sú voliči v pohotovosti. Po druhé, vďaka multistraníckemu systému v Nemecku je ťažké predvídať následky informačných kampaní. Po tretie, nemecké médiá sú podľa Forbriga „vyváženejšie a pokojnejšie,“ pripomína USA Today.

„Okrem toho, ak by Rusi mali nejaké kompromitujúce informácie na Merkelovú alebo ešte niečo iné, už by to dávno zverejnili,“ zhrnula Melissa Hooperová, odborníčka na právne a sociálne otázky postsovietskych krajín,“ uzatvára svoj komentár americký denník USA Today.
Eugen Rusnák