Washington 20. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:Wilbur Ross Twitter)

USA skúmajú vplyv dovozu ocele na národnú bezpečnosť, uviedol americký minister obchodu Wilbur Ross.

Prezident Donald Trump počas svojej predvolebnej kampane prisľúbil, že obmedzí dovoz ocele, ktorý podľa neho poškodzuje americký priemysel.

Na snímke americký minister obchodu Wilbur Ross

“Zachovanie produkcie americkej ocele je nesmierne dôležité pre našu národnú bezpečnosť a náš zbrojársky priemysel,” uviedol Ross pri podpise príslušného nariadenia. “Oceľ je rozhodujúca pre našu ekonomiku rovnako ako pre našu armádu. V tejto oblasti si nemôžeme dovoliť byť závislí od zahraničných krajín.”

Ross dodal, že v tomto komplexnom skúmaní nejde o individuálne antidumpingové snahy týkajúce sa špecifických produktov a konkrétnych krajín. Dovoz ocele do USA vlani stúpol o 19,6 % a aktuálne predstavuje 26 % celého trhu.

Nadmerné výrobné kapacity v Číne kritizujú mnohí americkí a európski politici. Aktuálne skúmanie zo strany USA sa však netýka len Číny, ale všetkého dovozu ocele. Skúmanie musí byť hotové v priebehu 270 dní, ale podľa Rossa výsledky by mali byť známe v priebehu 30 až 50 dní.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.