Washington 17. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto: SITA/AP- Richard Drew)
 
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa sa chystá obviniť Irán z porušenia medzinárodného dohovoru o zákaze chemických zbraní. Informovala o tom v sobotu agentúra AP s odvolaním sa na piatkové vyjadrenia dvoch členov americkej vlády

Na snímke Mohammad Džavád Zaríf

Biely dom sa podľa ich slov chystá na budúci týždeň oznámiť, že Irán nedodržiava Dohovor o chemických zbraniach (CWC) z roku 1997, ktorý zakazuje výrobu, hromadenie a používanie chemických zbraní. Irán podľa zistení takéto zbrane nepoužíva, disponuje však priestormi a vybavením na ich výrobu.
Oznámenie, ktoré sa očakáva v pondelok, ešte neznamená, že Spojené štáty uplatnia trest. Informáciu však môžu použiť pri podávaní sťažnosti na Irán na pôde Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu, ktorá dozerá na dodržiavanie dohovoru z roku 1997.
Zistenia sú súčasťou úsilia Spojených štátov izolovať Irán po tom, ako v máji odstúpili z dohody o jadrových zbraniach z roku 2015 a tento mesiac obnovili sankcie proti Iránu, ktoré boli predtým na základe tejto dohody zmiernené.
Prezident Trump a jeho spolupracovníci v oblasti národnej bezpečnosti vyhlásili, že vyvinú “maximálny tlak” s cieľom donútiť Irán zastaviť svoje destabilizačné aktivity v oblasti Blízkeho Východu i mimo nej.
 
Príspevok USA sa chystajú obviniť Irán z porušenia dohovoru o chemických zbraniach zobrazený najskôr Hlavné správy.