Washington 16. októbra 2018 (HSP/Foto: Facebook)
 
Americký investor Jim Rogers okomentoval situáciu na amerických finančných trhoch, kde sa pred časom udial najväčší pád akcií za ostatných osem mesiacov

Na snímke Jim Rogers

V stredu 10. októbra burzové indexy Dow Jones a S&P 500 klesli o vyše 3 %. Index NASDAQ za deň stratil 4 %. Takýto rýchly pád je podľa expertov spôsobený obavami trhu ohľadne blížiacej sa možnosti zvýšenia účtovnej sadzby amerického federálneho rezervného systému.
Jim Rogers povedal, že daná situácia opäť ukázala, že americký finančný systém je nezdravý. Ak USA majú problém, určite sa objaví aj u iných štátov.
„Amerika je najväčším štátom – dlžníkom sveta a tiež najväčším hospodárstvom. Ak v USA čosi nebude v poriadku, ovplyvní to aj hospodárstva iných štátov. Ak sa v Amerike objavia problémy, tak sa objavia u každého,“ vyhlásil Jim Rogers a pripomenul novinárom, že globálne krízy sa spravidla začínajú v štátoch s veľmi slabým hospodárstvom. V danom momente majú ťažkosti také štáty ako Argentína, Turecko, Venezuela a tiež Indonézia.
Expert vyhlásil, že zahraničná politika USA napomáha tomu, že štát stráca spojencov a parterov. Iné štáty sa musia adaptovať na novú situáciu, aby prežili s čo najmenšími stratami.  To však tlačí štáty, ako Rusko, Čína, Iránn a Turecko, do spolupráce, v ostatnom čase znižujú svoju závislosť od amerického dolára a cenných papierov USA. Perspektívne bude táto aliancia schopná mohutne zaútočiť proti USA a naozaj nie je isté, či sa s tým Washington dokáže vyrovnať.
Príspevok USA priznali schopnosť Ruska a Číny mohutne zaútočiť proti Spojeným štátom zobrazený najskôr Hlavné správy.