Venezuela 7. apríla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Ariana Cubillos)
 
Legitímna vláda Venezuely sa domnieva, že USA “prešli na úroveň šialenstva a nenávisti”. Nicolás Maduro sa obrátil na hlavy všetkých štátov so žiadosťou, aby odsúdili akcie Washingtonu proti venezuelskému ľudu

Na snímke Nicolás Maduro počas mítingu v Caracase

“USA prešli na úroveň šialenstva a nenávisti. Americká vláda nekoná v záujmoch USA … Každý deň míňa peniazenza to, aby urážala a ohovárala Venezuelu … Venezuelský ľud sa s nikým neháda, je hodný úcty, a nie agresie,” vyhlásil Maduro na mítingu v Caracase.
Vyzval na založenie celonárodného zväzku, ktorý by mohol reálne požiadať americkú vládu o zrušenie blokády, finančných represií a útokov na venezuelskú ekonomiku.
“Pozrite sa na tento ľud, pán Trump. Tento ľud vás porazí sám a tisíckrát,” obrátil sa Maduro na prezidenta USA.
Vodca venezuelskej opozície Juan Guaidó sa 23. januára vyhlásil za dočasného prezidenta. Väčšina európskych a juhoamerických štátov a USA ho podporili. Na stranu legitímneho prezidenta Nicolasa Madura sa postavilo Rusko, Čína, Turecko a ďalšie krajiny.
Od konca januára došlo vo Venezuele k niekoľkým incidentom: sabotáž na veľké vodné elektrárne spôsobila výpadok elektriny v celej krajine.
Predseda právnej komisie venezuelského parlamentu Julio Garcia Serpa tento týždeň vyhlásil, že bolo začaté trestné stíhanie Guaidóa. Je obvinený z vlastizrady. Jeho prípad má prerokovať Najvyšší súd a generálny prokurátor.
 
Príspevok “USA prešli na úroveň šialenstva a nenávisti”: Maduro vyzval celý svet, aby odsúdili agresiu Spojených štátov zobrazený najskôr Hlavné správy.