Washington 8. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Hasan Jamali)
 

Spojené štáty sa deň pred odstúpením od jadrovej dohody s Iránom obrátili na Saudskú Arábiu so žiadosťou stabilizácie cien ropy, ak sa prudko zvýši. Uviedla to agentúra Reuters s odkazom na tri zdroje

Na snímke saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán

Podľa zdrojov agentúry sa Washington obáva, že by obnovením sankcií mohlo dôjsť k výpadkom dodávok ropy z Iránu, čo by viedlo k rastu cien tejto komodity. Člen americkej administratívy údajne volal korunnému princovi Mohamedovi bin Salmánovi, aby sa uistil, že ich Rijád v tejto otázke podporuje.

V Bielom dome túto informáciu odmietli komentovať. Predstaviteľ Saudskej Arábie nepotvrdil telefonát, podotkol však, že saudská vláda vedela, že sa Washington chystá od dohody odstúpiť ešte predtým, než to oznámil prezident Trump. Saudský úradník tiež upozornil, že Rijád vždy prerokováva s americkou stranou otázku stability ropného trhu.
Začiatkom mája americký prezident Donald Trump oznámil, že USA odstupujú od jadrovej dohody, ktorú v roku 2015 uzavreli s Iránom päť stálych členov Rady bezpečnosti OSN a Nemecko. Ohlásil aj obnovenie všetkých sankcií voči Iránu.
 

Príspevok USA požiadali Saudskú Arábiu o službu zobrazený najskôr Hlavné správy.