Washington 4. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)
 

Americká vládna agentúra NASA požiadala ruskú spoločnosť RKK Eněrgija o zaistenie technických služieb týkajúcich sa údržby a výmeny rôznych toaletných súčiastok v americkom úseku Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Spoločnosť o tejto skutočnosti informovala prostredníctvom výročnej správy.

Ilustračné foto

NASA si vesmírnu toaletu z Ruska objednala už v roku 2007 a cena tohoto zariadenia sa vyšplhala na 19 miliónov dolárov. Tomuto kroku predchádzali neúspešné pokusy amerických inžinierov o zostavenie vlastného sociálneho zariadenia. Vývoj zariadenia sa však neustále potýkal s problémami, na základe čoho bolo rozhodnuté objednať si ruské zariadenie, ktoré bude prispôsobené americkému úseku stanice.
„V priebehu roku pokračovalo plnenie zmluvy uzavretej s NASA, zaisťujúce zhotovenie a dodanie súčiastok systému ASUiK (automatizovaný systém riadenia a kontroly vodovodných staníc) pre americký úsek Medzinárodnej vesmírnej stanice, a odpovedajúce služby podľa integrácie pre ISS. V rámci skoršej objednávky boli úspešne dokončené a zákazníkovi predané práce na celkovo deviatich úsekoch,” uvádza v dokumente.
Je nutné podotknúť, že podľa výsledkov mnohých rokovaní uskutočnených v roku 2017, získala ruská spoločnosť v rámci tejto zmluvy nové objednávky. „Práce prebiehajúce na základe tejto zmluvy nám v priebehu ďalších rokov umožnia udržať efektívnu prevádzku amerického úseku v ISS a stanice všeobecne, operatívne riešiť interné situácie, ale tiež zaistí stabilné vyťaženie častí spoločnosti a spolupracujúcich podnikov,” uvádza sa vo výročnej správe.
 

Príspevok USA požiadali Rusko o opravu toalety na ISS zobrazený najskôr Hlavné správy.