Washington 27. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)
 

Holding En+, ktorý vlastní balík akcií Rusal, požiadal o vyradenie zo sankčného zoznamu Ministerstva spravodlivosti USA ešte predtým, než Oleg Deripaska zníži svoj vlastnícky podiel. Píše o tom RBC s odkazom na materiály lobbistickej spoločnosti Mercury.

Na snímke Oleg Deripaska

List na adresu amerických orgánov odoslal predseda predstavenstva En+, lord Greg Barker. Právnickú podporu mu okrem Mercury poskytuje investičná banka Rothschild.
Plán Barkera neobsahuje iba zníženie podielu Deripasky a členov jeho rodiny (pozn. teraz disponujú 70 % En+), ale i predanie balíku dôvernej správe osôb alebo spoločnostiam, ktoré vyberie Úrad pre kontrolu zahraničných aktív USA (OFAC). Sám podnikateľ a jeho zástupcovia opustia predstavenstvo En+ i Rusalu. Nahradí ich „absolútna väčšina” nezávislých riaditeľov. Proces predania aktív budú kontrolovať dvaja zástupcovia OFAC.
V liste Barkera sa uvádza, že v prípade odmietnutia amerických orgánov hrozí, že dôjde k pozastaveniu dodávok hliníka na svetovom trhu, globálnym šokom v automobilovom a lodnom priemysle a preorientovaním výrobcov na Čínu, s ktorou Washington vedie obchodnú vojnu.
Plán na vyvedenie En+ z pod sankcií sa na verejnosť dostal 23. júla, kedy o ňom prehovoril americký minister financií Steven Mnuchin.
 

Príspevok USA pomôžu ruskému oligarchovi zmiznúť zo sankčného zoznamu zobrazený najskôr Hlavné správy.