Washington 17. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Emre Tazegul)
 
Vláda Spojených štátov pohrozila Turecku vo štvrtok možnými ďalšími sankciami v prípade, ak tamojšie úrady neprepustia amerického pastora Andrewa Brunsona, ktorého zadržiavanie vyvolalo ostrý spor medzi Washingtonom a Ankarou.

Na snímke americký pastor Andrew Craig Brunson

Americký minister financií Steven Mnuchin uviedol, že nové sankcie by doplnili nedávno zavedené opatrenia voči dvom tureckým ministrom, informuje agentúra AP. Mnuchin sa podľa nej vyjadril počas stretnutia v Bielom dome, na ktorom prezident USA Donald Trump vyhlásil, že Turecko “sa neprejavilo ako dobrý priateľ”.
Trump tvrdí, že “nie je spravodlivé ani správne”, že v Turecku zadržiavajú “veľmi nevinného muža”. AP tiež cituje nemenovaného predstaviteľa americkej vlády, podľa ktorého Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton hovoril tento týždeň s tureckým veľvyslancom v USA a na schôdzke vyzval na prepustenie Brunsona s cieľom urovnať bilaterálne napätie.
Brunsonov prípad rozpútal diplomatickú roztržku medzi Tureckom a Spojenými štátmi, spojencami v NATO. Brunsona (50), ktorý pôsobil ako pastor v meste Izmir, súdia pre obvinenia zo špionáže a terorizmu – pre údajné styky s kurdskými povstalcami a hnutím duchovného Fethullaha Gülena, ktoré Ankara obviňuje z pokusu o prevrat.
Brunson tieto obvinenia odmieta. Washington považuje jeho väznenie za neprijateľné a žiada jeho okamžité prepustenie.
USA začiatkom augusta uvalili finančné sankcie na dvoch tureckých ministrov. Minulý týždeň okrem toho zdvojnásobili dovozné clá na tureckú oceľ a hliník, aj keď podľa Bieleho domu tento krok nesúvisí s prípadom Brunsona. Turecko túto stredu oznámilo odvetné clá na dovoz určitých výrobkov z USA.
V dôsledku sporu došlo k prepadu hodnoty tureckej líry na rekordne nízku úroveň.
 
Príspevok USA pohrozili Turecku ďalšími sankciami, ak neprepustí pastora Brunsona zobrazený najskôr Hlavné správy.