Washington 9. októbra 2018 (HSP/Foto:Sputnik-Sergej Malgavko)
 
Biely dom pohrozil Indii sankciami hneď po tom, ako Rusko a India podpísali zmluvu o dodávkach ruských systémov protivzdušnej obrany S-400 v hodnote približne päť miliárd dolárov. Táto zmluva bola podpísaná počas dvojdňovej návštevy ruského prezidenta Vladimira Putina v Dillí

Protiraketový systém S-400

Washington pohrozil Indii sankciami, ak predsa nákupí ruské zbrane. Americký Kongres schválil zákon zavádzajúci ekonomické sankcie proti každému štátu, ktorý uzatvorí zbrojný kontrakt s ruskými firmami.
V Indii reagovali na vyhrážky Washingtonu pokojne. „India si uvedomuje, že USA na ňu môžu uvaliť sankcie, ale uskutočňuje nezávislú politiku a práve preto si nakúpila ruské zbrane,“ vyhlásil náčelník štábu Pozemných vojsk Indie Bipin Rawat. Indické noviny New Indian Express citovali generála: „Rusko tiež sa nemá čoho obávať. V Rusku si majú uvedomiť, že aj keď máme kontakty s Amerikou a nakupujeme od USA technológie, to neznamená, že sme nepriatelia. Uskutočňujeme nezávislú politiku. Potvrdil to aj fakt, že Vladimír Putin a Narendra Mudi podpísali zmluvu o nákupe komplexov S-400, a to aj napriek tomu, že v budúcnosti môžeme mať problémy s Amerikou,“ podčiarkol Bipin Rawat.
Ruské médiá v tejto súvislosti uviedli, že Washington stále mieša ekonomiku, obchody so špinavou politikou. Chce vytlačiť Rusko z indického trhu, aby India nakúpovala americké zbrane. Poukazujú na to, že podobným spôsobom sa Biely dom snaží zastrašiť aj európskych partnerov v súvislosti výstavbou plynovodu Severný prúd-2. Washington chce, aby Európa nakúpovala drahý americký skvapalnený plyn a snaží sa robí problémy najväčšiemu konkurentovi – Rusku. Napriek tomu, výstavba Severného prúdu-2, ako aj nákup ruských zbraní zo strany Indie pokračujú…
Eugen Rusnák
 
Príspevok USA pohrozili Indii sankciami po tom, ako Moskva a Dillí podpísali zmluvu o dodávkach ruských systémov protivzdušnej obrany S-400 zobrazený najskôr Hlavné správy.