Washington 20. apríl 2017 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-WikiLeaks via AP)

 

Americké úrady podľa CNN pripravujú obžalobu voči zakladateľovi WikiLeaks Julianovi Assangeovi. CNN cituje anonymný zdroj z bezpečnostného aparátu

Zakladateľ projektu WikiLeaks Julian Assange

Ministerstvo spravodlivosti sa už dlho snaží prijať opatrenia proti Assangeovi, WikiLeaks a transgenderovi Chelsea Manningovej. Doteraz zástupcovia argumentovali slobodou prejavu a faktom, že Assange bol doslova zasypaný tlačou. V súčasnosti sú však podľa CNN presvedčení, že sa im podarilo nájsť spôsob, ako proti Assangeovi zakročiť.

Administratíva bývalého prezidenta Baracka Obamu, generálny prokurátor Eric Holder a úradníci súdnych orgánov zistili, že obžaloba proti Assangeovi je ťažká. Niekoľko novín, vrátane New York Times, spočiatku spolupracovalo s Assangeom. Zakročiť proti nemu by teda znamenalo, že americké súdy idú proti novinám.

CIA šéf Pompeo oznámil pred niekoľkými dňami, že sa znova pokúsi zakročiť proti Assangeovi. Dokonca aj minister spravodlivosti Jeff Sessions povedal, že odteraz je prioritou zatknúť tých, ktorí sú zodpovední za únik dôverných dokumentov.

Nemecký generálny prokurátor kvôli uniknutým dokumentom na WikiLeaks kontroluje, či skutočne došlo k odpočúvaniu Bundestagu a kancelárky Merkelovej.

Americkí ochrancovia občianskych práv upozorňujú, že zatknutie Assangea by mohlo v budúcnosti masívne ohroziť slobodu tlače:

Stíhanie Wikileaks by vytvorilo nebezpečný precedens, ktorý by vláde Trumpa umožniť použiť tento prístup aj voči iným spravodajským organizáciám.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.