Washington 17. februára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot Youtube)

USA otestovali balistickú raketu Trident II (D5LE), ktorú bez bojových hlavíc vypálila ponorka triedy Ohio. K testom došlo pri pobreží San Diega v Kalifornii. O raketových testoch informuje Námorníctvo Spojených štátov amerických

Ilustračné foto

Námorníctvo USA uvádza, že raketu vypálili z ponorky USS Maine (SSBN741).

Dnešné testovacie odpálenie rakety potvrdilo očakávanie prevádzkových vlastností rakety Trident II (5DLE) s predĺženou životnosťou a umožnilo získanie dodatočných údajov o spoľahlivosti, presnosti a vlastnostiach strategického systému zbrane, uvádza sa vo vyhlásení amerického námorníctva.

Uvedené odpálenie rakety bolo celkovo 178. v poradí od prijatia týchto rakiet do výzbroje amerického námorníctva, rakety Námorníctvo USA k dispozícii od roku 1989.

Trident II je v súčasnosti jedinou raketou amerického a britského námorníctva, ktorá dokáže niesť jadrovú hlavicu.

Pentagon uznal hrozbu pre jeho jadrovú triádu

Námestník ministra obrany USA pre nákupy a technické zabezpečenie Alan Shaffer minulý týždeň vyhlásil, že si USA musí zachovať potenciál jadrového zadržiavania a modernizovať svoju triádu pred najnovšími ruskými zbraňami, ako hypersonické rakety Avangard.

Americký námestník na konferencii o jadrovom zadržiavaní vyhlásil, že táto nová zbraň ohrozuje americkú obranu a je vážnou hrozbou pre americkú triádu. Práve preto je podľa neho modernizácia triády tak dôležitá.

Podľa Shaffera Čína a Rusko pracujú na podobných projektoch, a to nehľadiac na to, že disponujú arzenálom medzikontinentálnych balistických rakiet, ktorý je dostatočný pre riešenie úloh zadržiavania.

Ešte o niečo skôr americký prezident Donald Trump vyhlásil, že keď neexistujú zmluvy o kontrole zbraní s Ruskom a Čínou, bude Washington budovať tie „najmohutnejšie jadrové sily na svete.

Vlani v júni americký líder oznámil svoj zámer modernizovať jadrové zbrane a vyvinúť nové. Tento zámer plánujú Spojené štáty realizovať v priebehu najbližších desiatich rokov.

Situácia okolo zmluvy START III

Na začiatku roka 2021 vyprší platnosť zmluvy o ďalšom znížení počtu strategických útočných zbraní (START III). USA sa zatiaľ nerozhodli, či ju chcú predĺžiť.

Washington skôr vyhlásil, že dohody s Moskvou musia zahŕňať, nielen zbrane, ktoré spadajú do START III, ale aj ďalšie zbrane a prostriedky na ich dopravu, ktoré Rusko ešte len vyvíja, vrátane jadrových náloží malej sily na nových nosičoch. Pentagon sa domnieva, že Rusko dvetisíc jednotiek nestrategických jadrových zbraní.

Prezident Ruska Vladimír Putin v decembri na tlačovej konferencii vyhlásil, že Moskva je ochotná do konca roka predĺžiť platnosť START III. Zatiaľ sme, ale nedostali na všetky naše návrhy žiadnu odpoveď a, keď nebude START III, už nebude na svete vôbec nič, čo by bránilo horečnému zbrojeniu. A to je podľa môjho názoru zlé, podotkol ruský prezident.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj