USA odsúdilo zaradenie masmédií do ruského zákona o zahraničných agentoch

Washington 30. novembra 2017 (HSP/sputnik/Foto: TASR/AP- Christophe Ena)
Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) USA označilo nový ruský zákon o štatúte zahraničného agenta pre masmédiá za ohrozenie slobody tlače a za porušenie ľudských práv v Rusku a vyzvalo, aby nebol používaný k obmedzeniu činnosti mediálnych inštitúcií
Ilustračné foto

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal minulou sobotu zákon o statutu zahraničního agenta pro masmédiá. Podľa jeho textu môžu byť za zahraničných agentov uznané médiá, ktoré dostávajú finančnú pomoc od cudzích štátov alebo organizácií. Opravuje sa paragraf 6 zákona O hromadných oznamovacích prostriedkoch. Opravy o štatúte mediálnych zahraničných agentov sa stali núteným odvetným opatrením na utlačovanie ruských mediálnych zdrojov v USA a okrem iného na uznanie RT America za zahraničného agenta. Rozhodnutie o tom, ktoré média budú priaradené k zahraničným agentom, bude prijímať Ministerstvo spravodlivosti.

“Nový ruský zákon, ktorý umožňuje ministerstvu spravodlivosti označovať masmédiá za zahraničných agentov, kontrolovať (ich činnosť) a blokovať určitú aktivitu na internete, predstavuje ďalšiu hrozbu slobody tlače v Rusku,” znie v prehlásení hovorkyne MZV USA Heather Nauertovej, ktorý dostala agentúra RIA Novosti.
Podľa jej slov “sloboda tlače, okrem iného sloboda slova a masmédií, ktorá môže vláda pokladať za „nevhodnú”, to sú univerzálne ľudské práva, ktoré sa Rusko zaviazalo dodržiavať.”
MZV USA je toho názoru, že zaradenie médií do zákona o zahraničných agentoch “otvára dvere pre obtiažne požiadavky, ktoré budú ešte viac potlačovať slobodu slova a nezávislosť tlače v Rusku.” Podľa prehlásenia, “USA vyzývajú ruskú vládu, aby nepoužívala tento zákon k ďalšiemu obmedzovaniu činnosti masmédií alebo slobody vyjadrovania”.
Ministerstvo spravodlivosti USA už skôr zaradilo RT America na zoznam zahraničných agentov podľa zákona o zahraničných agentoch z roku 1938, a pritom mnohé iné zahraničné štátne médiá, ako sú britská BBC, čínska CCTV, francúzska televízna stanica France 24 a nemecká rozhlasová stanica Deutsche Welle, nie sú zaregistrované ako cudzí agenti.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)