USA obvinili ruských občanov a firmy zo zasahovania do volebného procesu

Washington 16. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jacquelyn Martin)

Americká Veľká porota vzniesla voči 13 občanom Ruska a trom ruským subjektom obvinenia zo zasahovania do politického procesu v USA. Podľa agentúry AP to piatok oznámil úrad osobitného amerického vyšetrovateľa Roberta Muellera.
Na snímke Robert Mueller

Na základe vyšetrovania boli voči 13 ruským občanom a trom spoločnostiam vznesené obvinenia z porušenia amerického trestného práva prostredníctvom zasahovania do volieb a politického procesu v USA. Mali sa pritom dopustiť sprisahania, počítačového a bankového podvodu a krádeže identity s priťažujúcimi okolnosťami.
Obvinení mali s páchaním týchto skutkov začať už v roku 2014, teda zhruba dva roky pred prezidentskými voľbami v USA konanými v novembri 2016.
Osobitný vyšetrovateľ Mueller vedie v USA nezávislé vyšetrovanie možných nelegálnych vzťahov medzi volebným štátom súčasného prezidenta Donalda Trumpa a predstaviteľmi Ruska. Preveruje tiež podozrenia zo zasahovania Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016.
Muellerovo vyšetrovanie už viedlo k oficiálnemu obvineniu bývalého Trumpovho poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna, ktorý udržiaval tajné kontakty s ruskými činiteľmi. Samotný Trump obvinenia zo spolupráce svojej kampane s Ruskom popiera a Muellerovo vyšetrovanie označuje za hon na čarodejnice.Bližšie informácie si môžete prečíta tu.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.