Washington 21. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)
 

Washington sa domnieva, že Moskva zavinila zhoršenie vzťahov medzi USA a Saudskou Arábiou vďaka dodávkam zbraní, povedal novinárom vysoko postavený predstaviteľ americkej administratívy.

Na snímke vpravo ruský prezident Vladimir Putin a vľavo saudskoarabský kráľ Salmán počas stretnutia v Moskve

Podľa jeho slov bude mať MZV USA v najbližšej dobe konzultácie s Rijádom, aby sa ukázalo, ako sa pokúša Moskva „obrátiť situáciu vo svoj prospech”.
„Predstavitelia Ruska zablokovali rezolúciu RB OSN, ktorá mala primäť iránsky režim k zodpovednosti za program vývoja balistických rakiet. Súčasne sa obrátili na predstaviteľov Saudskej Arábie a ponúkli im pokročilé systémy PVO,” povedal zdroj v administratíve.
Podľa jeho slov Rusko „dalo iránskemu režimu niekoľko sľubov”, ktoré sa týkajú dodávky zbraní, medzi ktorými sú tiež moderné modely tankov a vojenské lietadlá.
„To je príklad toho, ako Rusko na jednej strane pomáha, ale v zákulisí podnecuje krízu, ktorá má zjavne podkopať americko-saudské vzťahy,” povedal predstaviteľ Bieleho domu.
Prehlásil tiež, že americký prezident Donald Trump sa snaží i naďalej zachovávať jednotu v tomto regióne a je pre usporiadanie summitu Rady pre spoluprácu arabských štátov.
 

Príspevok USA obvinili Rusko z podkopávania americko-saudských vzťahov zobrazený najskôr Hlavné správy.