Washington 8. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Manuel Balce Ceneta)

Administratíva USA plánuje zaviesť obmedzenia na export amerických produktov ďalším 28 čínskym firmám a organizáciám. Oznámil to v pondelok (7. 10.) americký minister obchodu Wilbur Ross. Toto oznámenie pravdepodobne ešte vystupňuje obchodný spor medzi USA a Čínou len niekoľko dní pred ďalším kolom rozhovorov na vysokej úrovni

Na snímke Wilbur Ross

Ross uviedol, že jeho ministerstvo pridáva nové čínske firmy a organizácie na tzv. zoznam subjektov, čo znamená, že ich americkí dodávatelia budú musieť získať špeciálnu licenciu, aby im mohli ďalej predávať svoje produkty.

Podľa ministerstva tieto organizácie sa stali terčom reštrikcií pre ich účasť na porušovaní ľudských práv Ujgurov a iných prevažne moslimských menšín v provincii Sin-ťiang.

„Vláda USA a ministerstvo obchodu nemôžu a nebudú tolerovať brutálne potláčanie etnických menšín v Číne. Táto akcia zabezpečí, aby sa naše technológie, rozvíjané v prostredí slobody jednotlivca a slobodného podnikania, nepoužívali na potláčanie bezbrannej menšinovej populácie,“ povedal Ross.

Dotknuté subjekty sa podieľajú hlavne na umelej inteligencii a na sledovaní. Patria medzi ne napríklad firmy Hikvision a Dahua, ktoré vyrábajú zariadenia na sledovanie, ako aj Megvii a IFlytek, ktoré vyvíjajú technológie na rozpoznávanie tváre a hlasu. Na zozname je aj úrad pre bezpečnosť provincie Sin-ťiang, keďže podľa odhadu expertov je v jej táboroch internovaných približne 1,5 milióna príslušníkov menšín.

Hovorca Hikvisionu vyhlásil, že „rozhodne nesúhlasí s rozhodnutím USA, ktoré zabrzdí snahy globálnych firiem o zlepšenie ľudských práv na celom svete. Potrestanie Hikvisionu napriek týmto záväzkom odradí globálne spoločnosti od komunikácie s vládou USA, ublíži americkým obchodným partnerom Hikvisionu a negatívne ovplyvní americké hospodárstvo.

Žiadna z ďalších spoločností, ktoré sú uvedené na zozname, sa k svojmu zaradeniu na listinu zatiaľ nevyjadrila.

USA začiatkom tohto roka podnikli rovnaké kroky proti čínskemu výrobcovi telekomunikačných zariadení Huawei, ktorý bol obvinený z porušenia amerických sankcií voči Iránu a krádeže americkej technológie.

Odvtedy niektorí vo Washingtone naliehali, aby administratíva do zoznamu zaradila aj Hikvisiona, Dahua a ďalších, vzhľadom na ich prepojenie s čínskym štátnym bezpečnostným aparátom.
Ale experti upozornili, že administratíva USA tak zvýši pravdepodobnosť reakcie Pekingu. A môže tiež ohroziť akékoľvek šance na obchodnú dohodu USA a Číny, keďže toto rozhodnutie prichádza len tri dni pred návštevou čínskeho vicepremiéra Liou Che, hlavného obchodného vyjednávača Pekingu, vo Washingtone.

Predstavitelia oboch strán na predchádzajúcich rokovaniach na nižšej úrovni diskutovali o obmedzenom obchodnom prímerí medzi oboma krajinami. Peking pritom prejavil len malú chuť urobiť ústupky v kľúčových oblastiach, ako sú duševné vlastníctvo adorácie v priemysle.

Ak sa nedosiahne dohoda, USA zvýšia clá na čínsky tovar v hodnote 250 miliárd USD (227,42 miliardy eur) od 15. októbra z 25 % na 30 %.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj