Hmímím 27. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Lucas Jackson, Pool)
 
Vo štvrtok na Xiangshangskom bezpečnostnom fóre v Číne námestník ruského ministra obrany Alexander Fomin oznámil, že riadenie dronov, ktoré zaútočili na Hmímím, sa vykonávalo z leteckých prieskumných lietadiel Boeing P-8 Poseidon

Ilustračné foto

Keď drony narazili na ruské elektronické potlačovacie systémy, prepli sa na ručné ovládanie, ktoré bolo uskutočňované z paluby amerického lietadla.
Hosein Rouivaran, odborník na Blízky východ, politológ, arabista, a Hasan Hanizadeh, analytik, politológ, expert na Blízky východ, bývalý redaktor agentúry Mehr News, povedali Sputniku, že Spojené štáty sa snažia vytlačiť Rusko a Irán z územia Sýrie a riadenie bezpilotných lietadiel, ktoré zaútočili na ruskú základňu v Hmímímu, možno považovať za provokáciu.
Podľa Rouivarana je prítomnosť USA na východnom brehu Eufratu okupáciou, pretože Spojené štáty porušili územnú celistvosť Sýrie a tým porušili medzinárodné normy: “Jedná sa o novú americkú taktiku. Riadia drony, ktoré zaútočia na ruské vojenské základne. V poslednej dobe existuje mnoho takýchto prípadov. Toto správanie Spojených štátov je provokáciou, ktorá bohužiaľ môže viesť k zvýšeniu napätia a skončiť vojnou. Toto je skôr dobrodružné správanie. USA sa hraje s ohňom.”
Podľa odborníka bude môcť Rusko chrániť svoje základne a nedovolí, aby sa k nim niekto priblížil. “Opakovanie takéhoto scenára je nepriamym vyhlásením vojny, ktoré môže mať veľmi nebezpečné následky,” uzavrel Rouivaran.
Hasan Hanizadeh poznamenal, že Spojené štáty založili svoju základňu v Sýrii, aby sa postavili proti Rusku a Iránu a provokovali tieto krajiny: “Spojené štáty napriek medzinárodným normám a bez súhlasu sýrskych orgánov vytvorili svoju základňu v Sýrii a Iráne. Ich pozemná základňa na východe Eufratu a v oblasti Abú Kamal v Dajr az-Zaur je používaná na špionáž a provokatívne činnosti proti Rusku a Iránu v Tartúze a Hmímíme. USA tak vytvárajú podmienky pre vytlačenie Ruska a Iránu zo Sýrie. Jednou z posledných takýchto akcií zo strany Spojených štátov je útok na ruskú vojenskú základňu v Hmímíme. Teraz sa Spojené štáty zúčastňujú výcviku ozbrojencov IS v oblasti Abú Kamala. “
Zochra Mochammad
 
Príspevok USA nepriamo vyhlásili vojnu Rusku a Iránu zobrazený najskôr Hlavné správy.