Berlín 18. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Paul Sancya)
 

Nemecké noviny Handelsblatt obvinili USA z nedodržiavania sankcií. Ide o údajné nelegálne dodávky ruských motorov pre americké rakety a traumatické pištole Osa, ktorými sú vyzbrojovaní policajti štátu Arizona, píše vo svojom komentári Galija Ibragimova

Ilustračné foto

Vesmír je dôležitejší než všetky obmedzenia
Závod NPO Elektromaš v Moskovskej oblasti dodáva raketové motory do USA už 25 rokov. Teraz Američania kupujú RD-180 a RD-181. Prvý motor je pre rakety Atlas V, ktoré sú využívané pre vojenské, vedecké a komerčné štarty. Tieto rakety vyrába spoločný podnik United Launch Alliance, patriaci spoločnostiam Boeing a Lockheed Martin.
Druhý motor je pre rakety Antares, vyrábaný aerokozmickou spoločnosťou Orbital ATK a používaný väčšinou ku štartom kozmickej lode Cygnus. Od roku 2008 dopravuje náklady na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.
Odborníci, ktorých oslovil Sputnik, nevidia v dodávkach ruských raketových motorov žiadne porušenie a považujú podozrenie nemeckých novinárov za neopodstatnené. „V každom balíku protiruských sankcií je dôležitá poznámka: zákazy a obmedzenia sa netýkajú rusko-amerických kontaktov v oblasti vesmíru. Je tým myslená spolupráca ohľadom ISS, predovšetkým pilotované lety. USA považujú túto oblasť za strategickú, na ktorej priamo závisí život a zdravie kozmonautov. Preto je vesmír nedotknuteľný,” vysvetlil odborník na vesmírnu politiku Pavel Luzin.
Pred dvoma rokmi sa Orbital ATK zaradila medzi spoločnosti, ktoré vyhrali kontrakty NASA na dodávku nákladov na ISS. Do roku 2024 sa kozmické lode tejto spoločnosti musia minimálne šesťkrát nachádzať na obežnej dráhe. A preto rusko-americká spolupráca vo vesmíre bude najskôr pokračovať.
„Čo sa týka nákupov motorov RD-180 pre Atlas V, tak túto raketu Američania projektovali pre vojenské účely. Dnes je niekedy využívaná pre vojenské štarty čo znamená, že sa to týka bezpečnosti USA. Preto sa sankcie na motory nevzťahujú,” hovorí Luzin.
Rusko tiež má záujem na zachovaní spolupráce v oblasti vesmíru. Americké kontrakty zaisťujú hlavný príjem Energomaše. Rokovania s NPO už veľa rokov vedie Čína, ale zatiaľ nebola uzavretá žiadna zmluva.
Moskva je ochotná pokračovať v spolupráci s Američanmi i vo výrobe lietadiel. Tretina titanu vyvážaného do zahraničia pripadá na ich trh. Spoločnosť Boeing veľa rokov používa tento kov k pokovovaniu lietadiel. Na jeseň Boeing a ruský závod na výrobu titanu VSMPO-Avisma chcú v Rusku zahájiť prevádzku leteckého závodu na výrobu titanových matríc, nutných pri montáži lietadiel. Prvý spoločný závod pracuje v Sverdlovskej oblasti už takmer desať rokov.
Môže sa stať, že prekážkou spolupráce v oblasti raketových motorov a výroby lietadiel nebudú sankcie, ale protisankcie Moskvy navrhnuté poslancami Štátnej dumy. Poslanci sa domnievajú, že Rusko by malo ako prvé odmietnuť dodávky raketových motorov a titanu do USA. Utrpia tým však predovšetkým domáci výrobcovia. „Spoločnosť VSMPO-Avisma v žiadnych sankčných zoznamoch nefiguruje. Kontrasankcie budú úderom najskôr pre ňu. Nájsť alternatívneho dodávateľa titanu je ľahšie, než nájsť nového kupujúceho,” predpokláda Luzin.

 
Ruská pištoľ u strážcov amerického poriadku
Pred tromi rokmi sa o pištole Osa začali zaujímať policajti štátu Arizona. Ruské traumatické zbrane ich zaujali tým, že sú vybavené elektronickým zariadením, ktoré testuje pripravenosť nábojov k streľbe. V minulom roku boli dodané po prvýkrát do Arizony. Po skúškach prejavili arizonskí policajti prianie rozšíriť dodávky.
Pištole Osa vyrába spoločnosť Nové zbrojné technológie, s.r.o. Tento závod sa nachádza v Moskovskej oblasti a nepatrí do štruktúry Techmaše, to znamená, že sa na ňu nevzťahujú sankcie. Ale spoločnosť riadi Gennadij Bedijev — projektant Osy. Traumatickú pištol vyvíjal v dobe svojej práce vo Vedecko-výskumnom ústave aplikovanej chémie a tento ústav je súčasťou Techmaše. No a Osu pod svojím menom z nejakého dôvodu predáva práve Techmaš,” popisuje situáciu Luzin.
Programový riaditeľ Ruskej rady pre zahraničné záležitosti pre Sputnik vysvetlil, že v zákone O boji proti nepriateľom Ameriky prostredníctvom sankcií CAATSA je poznámka. „Formálne sú transakcie v obrane zakázané, ale v zákone sú uvedené výnimky. Každý konkrétny prípad sa rieši samostatne,” upresnil Timofejev.
Odborníci sa zhodli v tom, že USA neporušujú protiruské obmedzenia. „Sankcie sú tvrdé, ale je v nich vždy určité miesto pre možnosti. Text je vždy veľmi starostlivo pripravený. Čitateľ venuje pozornosť dvom alebo trom hlavným bodom dokumentu a všetko ostatné je popis toho, ako funguje,” uviedol Luzin.
 
Medzinárodné právo versus americké sankcie
V celom tomto prípade odborníci venujú pozornosť hlavnej námietke Nemecka. „Američania požadujú od Európy dodržiavanie sankcií. Ale pokiaľ je to pre nich výhodné, sami porušujú zákon,” uvádza nemecký novinár.
Hoci sa podozrenia Nemcov potvrdzujú, diskusia rozpútaná v Nemecku je zaujímavá sama o sebe. „Nemecké médiá prostredníctvom prípadu s raketovými motormi rozvírili tému zložitých vzťahov medzi Berlínom a Washingtonom. Američania vyvíjajú tvrdý nátlak na Európu kvôli Severnému prúdu 2 a vyvolávajú nespokojnosť nemeckého biznisu. Vyhlásiť sankcie proti plynovodu je jednoduchšie než zakázať rusko-americkú spoluprácu vo vesmíre,” je presvedčený Pavel Luzin.
Ivan Timofejev považuje námietky Nemecka voči USA za pochopiteľné: „Keď Nemci obviňujú USA z porušovania sankcií, dívajú sa na jednania Američanov z hľadiska medzinárodného práva, podľa ktorého sa nedá zavádzať sankcie kvôli záujmom konkurencie. Ale v prípade Severného prúdu 2 sú sankcie využívané práve k tomu, aby sa do Európy dostal americký plyn a vytlačil ruský.”
Okrem plynovodu sú USA nespokojné s vojensko-technickou spoluprácou spojencov s Ruskom. S cieľom donútiť ich odmietnuť ruské dodávky Washington podľa svojho zvyku zavádza sankcie. Mimochodom Američania nepopierajú, že tieto obmedzenia majú prvky konkurenčného boja. „Mnohé krajiny historicky nakupujú ruskú vojenskú techniku, ktorá je lacnejšia než naša. Ale my sa snažíme, aby ju odmietli a snažili sa získať techniku americkej výroby,” otvorene povedala zástupkyňa ministra zahraničných vecí USA Andrea Thompsonová.
Teraz Biely dom presvedčuje Indiu a Turecko, aby nekupovali od Ruska protivzdušný raketový komplex S-400. Zatiaľčo India patrí ku krajinám, ktoré Američania dočasne nebudú trestať za vojenskú spoluprácu s Moskvou, pre Turecko žiadne úľavy neexistujú. Situácia sa postupne dostáva do slepej uličky.
„Ankara sa nechystá odmietať S-400. Za to by mali Američania zaviesť sankcie. Ale Turecko je kľúčovým členom NATO, sankcie zhoršia ich i tak zložité vzťahy. Preto dokiaľ dodávky ruských komplexov neboli zahájené, USA sa zo všetkých síl snažia používať diplomatické prostriedky,” uvádza Luzin.
Prižmúriť oči pred tým, čo sa deje, Američania tiež nemôžu, pretože je to priame porušenie sankcií CAATSA. „Úpravy zákona, ktoré pomôžu Ankare vyhnúť sa sankciám, môže prijať iba kongres. Či s tým bude súhlasiť, sa ukáže až po novembrových voľbách,” uzavrel odborník.
 
Príspevok USA našli medzeru pre obchádzanie protiruských sankcií: “Vesmír je dôležitejší než všetky obmedzenia” zobrazený najskôr Hlavné správy.