Brusel 10. marca 2017 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Andreea Alexandru)

Americká armáda rozmiestnila 2500 vojakov z 82. výsadkovej divízie do Kuvajtu, s deklarovaným cieľom účasti na operáciách proti Islamskému štátu ako v Sýrii, tak aj v Iraku, hlási Army Times

Ilustračné foto

Nasadenie 2.500 vojakov bude zahŕňať jednotky 82. výsadkovej divízie 2. brigády Combat Team (2. BCT), hlásil Army Times v piatok s tým, že 1700 vojakov z 2. BCT už bolo nasadených do regiónu medzi Irak a Kuvajt.

Vo štvrtok nemenovaný vojenský predstaviteľ povedal pre Reuters, že Pentagon chce mať  dispozícii jednotky rýchleho nasadenia v Kuvajte v rámci prebiehajúcej zmeny stratégie USA k porážke IS.

Armádny generálporučík Joseph Anderson, zástupca náčelníka štábu americkej armády pre operácie, povedal členom Bieleho domu, že ďalší nasadení vojaci budú “robiť všetky potrebné veci v Mosule, Raqqa a všade medzi týmito bodmi,” ako uvádza Army Times, s odkazom na dve hlavné bašty Islamského štátu v Iraku a Sýrii.

“Takže celá brigáda sa teraz posunie dopredu,” údajne dodal generál Anderson. Avšak armáda upustila od povinnosti poskytovať údaje o presnom harmonograme nového nasadenia.

Podľa zdrojov sa 82. Výsadková divízia 2. BCT skladá z viac ako 4000 vojakov, ktorí tvoria niekoľko jednotiek pechôt, delostrelectva, kavalérií a bojových podporných práporov.

Oznámenie armády týkajúce sa rozmiestnenia 2. BCT prichádza tesne po štvrtkovom vyhlásení centrálneho velenia USA (CENTCOM), ktoré oznámilo vyslanie konvenčných vojakov na Stredný východ s cieľom vykonávať takzvané “stabilizačné operácie.”

Armádny generál Joseph Votel, veliteľ CENTCOM, povedal členovi senátnej komisie pre ozbrojené služby, že “ako sa pohybujeme smerom k ďalšej časti týchto operácií, pravdepodobne sa budeme s väčšími požiadavkami na konvenčné ozbrojené sily.”

V súčasnej dobe pôsobí v Iraku a Sýrii približne 6000 amerických vojakov, hlási Army Times. V poslednom nasadení asi 400 mariňákov a členov pechotnej jednotky Stryker zriadili podpornú požiarnu základňu v blízkosti sýrskeho mesta Raqqa.

Navyše, Washington Post v stredu hlásil, že armádna elita (75. Ranger Regiment) sa objavila v sýrskom meste Manbidž cez víkend v obrnených vozidlách Stryker s cieľom “odradiť sýrskych alebo tureckých vojakov od akýchkoľvek krokov, ktoré by mohli odvrátiť pozornosť od útoku na radikálov Islamského štátu.”