USA/Bratislava 11. marca 2017 (HSP/sputnik/Foto:TASR/AP-Hasan Jamali)

Spojené štáty hľadajú dodávateľa na projektovanie vojenských objektov na Slovensku. Príslušný tender sa už nachádza na webových stránkach vládnych zákaziek.

Podľa dokumentu obsahujú práce na slovenskom území prípravu k výstavbe nových objektov a tiež k modifikácii, oprave či obnoveniu existujúcich. Celkom chcú USA vydať na modernizáciu vojenskej infraštruktúry na slovenskom 5 miliárd dolárov. RT preštudovala dokument.

Ilustračné foto

Inžinierske vojská USA v Európe hľadajú dvoch dodávateľa pre výstavbu vojenských objektov na Slovensku. Príslušný tender sa nachádza na webových stránkach štátnych zákaziek americkej vlády.

Podľa textu zákazky hlavnou úlohou dodávateľa bude “projektovanie vojenských objektov na Slovensku”. K úlohám spoločnosti bude patriť aj plánovanie stavebných prác, príprava projektovej dokumentácie, finančné odhady, vypracovanie štúdie uskutočniteľnosti a previerka súladu s požiadavkami na ochranu životného prostredia.

Treba poznamenať, že projekt zahŕňa prípravné práce pre výstavbu nových objektov, a tiež pre modifikáciu, opravy alebo rekonštrukciu existujúcich, vrátane letísk, skladísk pohonných hmôt, kasární, inžinierskych komunikácií, opravovní, administratívnych budov a iných amerických vojenských objektov.

V dokumente sa uvádza, že minimálne jedna zmluva musí byť uzavretá s americkou spoločnosťou alebo spoločným podnikom spoločností USA a krajiny, v ktorej sa bude vykonávať stavba.

Dokumenty, predkladané na prejednávanie, musí potvrdzovať odbornú a technickú spôsobilosť,” upresňujú autori zákazky. Od vykonávajúcich spoločnosti je požadovaná skúsenosť, znalosť miestnych špecifických pomerov a schopnosť pracovať s veľkými projektmi. Termín zmlúv je 3 až 5 rokov. Celkový objem všetkých platieb nemá presiahnuť 5 miliónov dolárov, uvádzajú webové stránky.

Spoločne s partnermi

Ako povedal RT oficiálny hovorca Spoločného velenia Ozbrojených síl USA v Európe podplukovník David Garrett, úrad spoločne s korpusom, vojenských inžinierov Ameriky začal prácu na projekte v rámci Iniciatívy pre upevnenie európskej bezpečnosti.

V súčasnej dobe na Slovensku nie sú americké vojenské základne ani vojaci, umiestnenie natrvalo, uviedol Garrett.

“Pokračujeme náležitým spôsobom v práci na rozvoji infraštruktúry spoločne s našimi spojencami a partnermi,” vysvetlil podplukovník.

“Inžinierske vojská USA v Európe vykonávajú inžiniersko-stavebné práce, operácie na zaistenie stability a poskytujú produkciu a služby v oblasti ekologickej kontroly pozemným vojskám a vojenskému letectvu a tiež ďalším štátnym inštitúciám USA a zahraničných vlád na celom území, spadajúcom do sféry zodpovednosti Európskeho velenie OS USA a Afrického velenie OS USA,” uvádza sa na oficiálnom portáli útvarov.

Kancelárie Inžinierskych vojsk USA v Európe sa nachádzajú od Belgicka po Turecko.

“Od roku 2004 je Slovensko členskou krajinou NATO a aktívne sa zúčastnilo vojenských operácií aliancie na Balkáne, v Afganistane a Iraku. Okrem toho bola medzi Slovenskom a NATO uzavretá dohoda o reformovaní ozbrojených síl krajiny podľa noriem NATO. V samotnej aliancii sa zaoberajú slovenskí odborníci ochranou pred zbraňami hromadného ničenia a zúčastnili sa mínových a ženijných prác. Pre takúto spoluprácu majú vojenské základne na slovensku zodpovedať normám NATO,” povedal v rozhovore pre RT vojenský expert Alexej Leonkov.

Uviedol, že USA môžu využívať akúkoľvek základňu členských krajín NATO.

“Dlhú dobu sa infraštruktúra NATO v Európe iba znižovala, ale teraz v súvislosti so zmenou politiky a upevnením role USA v aliancii Európa vychádza v ústrety – základne majú byť opravené, preto prebieha modernizácia objektov NATO k prijatiu zvýšeného vojenského personálu,” vysvetlil odborník.

Pred časom médiá informovali o otvorení regionálneho štábu NATO neďaleko Bratislavy. Počet osôb veliteľského centra aliancie vo Vajnoroch činí 41 ľudí a dodatočne môže byť vyčlenených 20 miest pre zástupcov ostatných krajín NATO. Okrem Slovenska sa štáby nachádzajú v Lotyšsku, Litve, Estónsku, Bulharsku, Rumunsku, Maďarsku a Poľsku.

V roku 2015 sa slovenská vláda obrátila na NATO so žiadosťou, aby bolo vytvorené veliteľské centrum (VC).

“Ide iba o tím plánovačov. Ich prítomnosť by mohla uľahčiť potenciálne prijímanie síl podpory zo strany NATO. V mierovej dobe by sa VC zaoberalo plánovaním,” povedal pred časom slovenský exminister obrany Martin Glváč.

Všetci ale nesúhlasia

V roku 2014 vyhlásil slovenský premiér Robert Fico, že dokonca ani “za cenu svojej politickej kariéry” by nikdy nesúhlasil s rozmiestnením vojenskej základne NATO na území Slovenské republiky.

“Hoci je Slovensko členom NATO, dokonca ani v tomto prípade to neznamená, že je jeho povinnosťou rozmiestňovať vojenské základne so zahraničným kontingentom na svojom území,” zdôraznil Fico a podotkol, že chce iniciovať referendum o danej otázke, keď ho “niekto prinúti”, aby to urobil. Odvtedy už však zmenil názor a nedávno sa centrum NATO ovorilo vo Vajnoroch.

Slovenský prezident Andrej Kiska už navrhol aliancii, aby bola základňa zriadená v Poprade, ale aj v tomto prípade sa verejnosť vyslovila proti prítomnosti NATO a pripravila petíciu pre usporiadanie referenda.

Americké vojenské objekty na území Slovenska pracujú na rotačnom základe, povedal vedecký pracovník vysokej školy ekonomickej, expert z Centra analýzy stratégií a technológií Vasilij Kašin.

“Za týmto účelom organizujú pravidelné cvičenia, kedy sa trénujú presuny letectva na slovenskom letisku. Čo znamená, že bude daná do poriadku slovenská infraštruktúra,” vyhlásil expert.

Podľa jeho slov je to “najpravdepodobnejšie s prihliadnutím k ukrajinskej kríze a zemepisnej polohe Slovenska”.

“Budú rekonštruovať letisko, niektoré cesty, dajú do poriadku kasárenský fond a zriadi skladisko zbraní a vojenskej techniky. Čo umožní, ak to bude nutné, rýchlo presunúť na Slovensko, v podstate k západnej hranici Ukrajiny, značné sily a rýchlo ich pripraviť k akcii.

V Európe je infraštruktúra rozvinutá a vzdialenosti sú tu malé. Keď budú na Slovensku pripravené letiská, budovy a skladiskové komplexy, potom bude možné presunúť vojská zo Západnej Európy v priebehu niekoľkých hodín, rozmiestniť ich a pripraviť k akcii,” uzavrel analytik.