New York 26. augusta (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bebeto Matthews)

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová obvinila Irán z pašovania ilegálnych zbraní svojmu spojencovi, hnutiu Hizballáh v Libanone. Zároveň ostro skritizovala tamojšieho veliteľa mierových síl OSN Michaela Bearyho za to, že tieto aktivity prehliada, informovala dnes stanica Slobodná Európa
Veľvyslankyňa USA pri OSN Nikki Haleyová

Beary tvrdenia Spojených štátov a Izraela, že Hizballáh v Libanone zhromažďuje arzenál, odmieta. OSN v tejto blízkovýchodnej krajine disponuje 10.500 členmi mierových zborov.
“Od roku 2006 registrujeme masívny prílev ilegálnych zbraní do rúk Hizballáhu, z ktorých väčšina je pašovaná do Libanonu z Iránu. Hizballáh je teroristická organizácia, ktorá prispieva k výraznej destabilizácii regiónu a otvorene ohrozuje Izrael,” vyhlásila v piatok Haleyová v newyorskom sídle Organizácie Spojených národov.
Veľvyslankyňa taktiež vyhlásila, že mierová misia OSN v Libanone si vyžaduje zmeny. “Nadišiel čas, aby Bezpečnostná rada OSN zakročila vo veci tejto mierovej misie. Nemôžeme totiž teroristom nahrávať,” uviedla Haleyová. Irán ani Hizballáh na vyjadrenia americkej diplomatky bezprostredne nereagovali.
Beary tento týždeň vyhlásil, že jeho jednotky nenašli žiadny dôkaz o ilegálnom presune zbraní do zmienenej oblasti. Rusko a Francúzsko, dvaja stáli členovia BR, presadzujú zachovanie aktuálneho stavu mierovej misie v Libanone.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.