Washington 13. marca 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)

Americký minister obrany James Mattis vyhlásil, že hnutie Taliban je pripravené s afgánskou vládou a USA jednať o mieri v Afganistane. 

Ilustračné foto

Agentúra Reuters dnes priniesla správu, že americký minister obrany Mattis potvrdil záujem Talibanu rokovať s vládou v Kábule o mieri v krajine, ktorú už 16 rokov sužuje vojnový konflikt. Rokovania o mieri navrhol minulý mesiac prezident Afganistanu Ašraf Ghana, až doteraz sa však zdalo, že radikáli ponuku ignorujú.
“V Talibane sú malé skupiny, ktoré sa o to začínajú zaujímať alebo ktoré prejavili záujem konať. Nemusí to znamenať, že ide o celý Taliban. Existujú ale zložky Talibanu s jasným záujmom hovoriť s afganskou vládou,” poznamenal šéf Pentagonu počas súčasnej návštevy Afganistanu. Cieľom ministrovej cesty do Kábulu je vraj posúdiť situáciu na bojisku a zoznámiť sa s krokmi vedúcimi k mieru. “Všetky vojny mieria ku koncu,” poznamenal Mattis. “Nemôžete premárniť túto príležitosť, potrebujeme mať otvorené dvere, aj keď na druhej strane zosilňujete vojenský tlak,” dodal americký minister.
Pripomenul, že USA v poslednej dobe zvýšili pomoc afganskej armáde a výrazne zosilnili letecké útoky proti Talibanu v snahe priviesť povstalcov k rokovaciemu stolu. Podľa Pentagonu bolo vlani zhodených v Afganistane 4361 kusov munície, kým v roku 2016 to bolo len 1337 kusov. Cieľom bolo podľa Mattisa presvedčiť rebelov, že nemôžu vyhrať. Protivládne hnutie však v posledných rokoch rozšírilo svoje operácie na 70 percent územia krajiny a počet obetí jeho útokov sa zdvojnásobil.
Úspechy vojenskej operácie USA sú ale otázne. Reuters informuje, že v pondelok Taliban nakrátko ovládol okres Anardarah v provincii Farah na západe krajiny, kde bola oslabená kontrola po tom, čo afganská armáda bojovala v susednom okrese a pri týchto bojoch utrpela veľké straty. Okres sa však podľa dostupných správ podarilo dobyť späť.
O otázkach Afganistanu sa má v marci konať medzinárodná konferencia v susednom Uzbekistane. Očakáva sa, že účastníci vyzvú k priamemu rokovaniu medzi ozbrojenými povstalcami a vládou. Taliban sa zrejme rokovania nezúčastní. Taliban cez víkend tiež vyzval klerikov, aby sa nezúčastnili inej schôdzky v Indonézii, kde majú náboženskí vodcovia z Pakistanu, Afganistanu a Indonézie hľadať cestu k mieru v Afganistane. “Neposkytne príležitosť neveriacim, ktorí vtrhli do Afganistanu, aby zneužili váše meno a vašu účasť na konferencii,” uviedlo hnutie vo vyhlásení.