Washington 21. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot Youtube)
 

Vojenské námorníctvo USA je ochotné poskytnúť v prípade potreby pomoc Rusku v pátraní na mieste pádu lietadla Il-20 do Stredozemného mora, povedal Sputniku hovorca 6. flotily Kyle Raines.

Ruské vojenské lietadlo Il-20

Hovorca ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov v utorok oznámil, že pátranie v oblasti pádu ruského Il-20 v Sýrii pokračuje.
„Vieme o strate ruského vojenského lietadla. Naše lode sú pripravené poskytnúť pomoc na mori ktorejkoľvek krajine, ak budú o to požiadané, je to hlavna povinnosť námorníkov,” uviedol hovorca 6. flotily USA.
Neupresnil, či sa ruskí vojaci obrátili kvôli tomu na americkú stranu.
Prezident USA Donald Trump označil haváriu Il-20 v Sýrii za veľmi smutný incident. Ministerstvo obrany Ruskej federácie oznámilo, že približne v 22.45 17. septembra stratilo spojenie s ruským lietadlom Il-20, ktoré sa vracalo na základňu Hmímim. Stroj s posádkou tvoriaciu 15 ľudí sa nachádzal 35 kilometrov od pobrežia Stredozemného mora. Ako oznámili v MO RF, práve v túto chvíľu štyri izraelské stíhacie lietadla zaútočili na sýrske objekty v Latakii a z francúzskej fregaty Auvergne boli odpálené rakety.
Podľa údajov MO RF bol Il-20 zostrelený sýrskou raketou S-200, izraelskí letci sa schovávali za ruským lietadlom a zámerne naňho nacielili útok. Zahynulo 15 ruských vojakov. Pritom Izrael nevaroval Rusko o svojej operácii včas. Ruský minister obrany Sergej Šojgu podotkol, že vina za zostrelené ruské lietadlo a smrť jeho posádky je plnej miere na izraelskej strane.
 

Príspevok USA môžu poskytnúť Rusku pomoc v pátraní po úlomkoch Il-20 zobrazený najskôr Hlavné správy.