New York 17. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ross D. Franklin)

Katolícka univerzita Ameriky (CUA) zrušila prednášku obľúbeného jezuitského kňaza, ktorému nedávno vyšla kniha vyzývajúca cirkev na väčší súcit k homosexuálom
Ilustračné foto

Duchovný James Martin, ktorý je autorom viacerých kníh o katolicizme a redaktorom jezuitského časopisu, spresnil, že v rámci seminára nechcel hovoriť o svojej knihe o LGBT, ale o Ježišovi. Jeho najnovšiu knihu Building a Bridge (Budovať most) podporili dvaja americkí kardináli a traja biskupi, napísala dnes agentúra AP.
Krajne pravicové katolícke webové stránky, napríklad ChurchMilitant.com, a niektorí konzervatívni katolícki autori odsúdili Martinovu knihu, ktorej vydanie viedlo aj k internetovým kampaniam s cieľom vyvinúť tlak na rôzne katolícke inštitúcie, aby si Martina nepozývali ako hosťa diskusií.
Teologické kolégium CUA sa tiež v dôsledku negatívnych odoziev na knihu rozhodlo Martinovu prednášku zrušiť. Vedenie univerzity však s týmto rozhodnutím nesúhlasí. Najvyšší predstaviteľ CUA John Garvey upozornil, že Martin mal predtým prednášku na škole založenej americkými biskupmi a pod ich dohľadom – a nevznikol žiadny problém.
Martin uviedol, že jeho najnovšia kniha nespochybňuje učenie cirkvi. “Je postavená na katechizme a evanjeliu,” spresnil v telefonickom rozhovore pre AP. “V modlitbách mám k Ježišovi veľmi blízko a som presvedčený, že oslovovanie ľudí na okraji spoločnosti je práve tým, čo odo mňa žiada,” dodal.
Martin ďalej informoval, že katolícke inštitúcie zrušili dve z jeho prednášok. Súčasne však dodal, že má veľa pozvaní a naplánovaných stretnutí – najbližšie sa uskutoční prostredníctvom služby Skype, pričom kňaz sa bude zhovárať s veriacimi farnosti v štáte Severná Karolína.
Uviedol tiež, že provinciál jeho jezuitskej provincie ho len požiadal, aby sa na týchto stretnutiach nevyjadroval k svojej vlastnej pohlavnej orientácii.
“Nie každá kniha o katolíkoch (v radoch) LGBT musí byť o sexe,” povedal Martin. “Ironicky, tieto pravicové skupiny sú posadnuté  sexom, nie mnou,” dodal.
Pápež František v apríli tohto roku vymenoval Jamesa Martina za poradcu komunikačného oddelenia Vatikánu.