Washington 13. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manuel Balce Ceneta)

Jadrová dohoda medzi Iránom a šiestimi svetovými mocnosťami už nezodpovedá národným bezpečnostným záujmom Spojených štátov. Tie však od dohody z roku 2015 neodstúpia, uviedol dnes v prejave z Bieleho domu americký prezident Donald Trump.
Na snímke prezident USA Donald Trump

Prezident USA vyzval ministerstvo financií, aby uvalilo prísne sankcie na iránske Revolučné gardy a na rovnaký postup vyzval aj spojencov Washingtonu.
Trump vo svojom prejave v Bielom dome vymenoval niektoré zásadné nedostatky, ktoré jadrová dohoda má, avšak dotkol sa aj niektorých podľa neho znepokojujúcich aktivít Teheránu, ktoré s jeho jadrovým programom nesúvisia.
Iránu americký prezident vyčíta najmä jeho program vývoja balistických rakiet, podporu sýrskeho prezidenta Bašára Asada či militantného libanonského hnutia Hizballáh a ďalších skupín, ktoré podľa neho pôsobia destabilizujúco v celej oblasti Blízkeho východu.
V súlade s americkou legislatívou je prezident povinný najneskôr do nedele informovať Kongres, či Irán jadrovú dohodu dodržiava a či je dohoda aj naďalej z hľadiska Spojených štátov prioritou ich národnej bezpečnosti.
Trump pripustil, že Teherán síce postupuje v duchu dohody, avšak tá má podľa neho zásadné nedostatky a okrem toho Irán pôsobí destabilizujúco v oblasti Blízkeho východu, ako aj v Jemene.
Irán a šesť mocností – Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA – dospeli 14. júla k dohode o jadrovom programe Teheránu, čím zavŕšili viac než desaťročie rokovaní na túto tému. Na jej základe boli zrušené sankcie OSN, EÚ a USA voči islamskej republike výmenou za to, že Irán dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa Západu zameraný na získanie jadrových zbraní.