Washington 6. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Bill Morson/Lompoc Record)
 

V USA vyhlásili zahájenie vývoja perspektívnych jadrových zbraní malej sily, píše Warrior Maven

Ilustračné foto

Podotýka sa, že ide o vývoj okrídlenej rakety námorného umiestnenia s jadrovou bojovou hlavicou a tiež okrídlených rakiet veľkého doletu odpaľovaných z ponoriek. V rezorte predpokladajú, že nové projekty umožnia voľbu medzi rôznymi variantami odvety potenciálnemu nepriateľovi.
Portál zdôrazňuje, že vývoj zbraní malej sily považujú mnohí americkí experti za dôležitý činiteľ „zadržovania Ruska” pomocou taktiky „eskalácie kvôli deeskalácii” situácie.
Ako oznámil portálu riaditeľ informačného projektu o jadrových zbraniach Federácie amerických vedcov Hans Kristensen, väčšinu konkrétnych technických konfigurácií bude ešte treba určiť, v Pentagone však už predložili počiatočný projekt vyvíjaných zbraní.
Podľa jeho slov je miesto vývoja unikátnych jadrových zbraní malej sily možno tiež varianta vybavenia balistických rakiet Trident D5 odpaľovaných z ponoriek bojovými hlavicami malej sily W76-2.
Nové bojové hlavice chcú vyvinúť na základe V76-1 vďaka odstráneniu termonukleárneho paliva (uránu, lithia a deutéria). V dôsledku toho zostane len plutoniový zapaľovač a energetický výťažok novej zbrane sa zníži z jednej stovky na päť až šesť kiloton TNT.
„To je oveľa jednoduchšie, než vyvíjať úplne novú bojovú hlavicu,” zdôrazňuje Kristensen.
V Pentagone poukazujú na to, že táto varianta si nevyžaduje vývoj nových jadrových bojových hlavíc a neprivedie k zvýšeniu jadrových zásob, a odpovedá teda záväzkom USA z nešírenia zbraní hromadného ničenia.
 

Príspevok USA informovali o jadrových zbraniach vyvíjaných proti Rusku zobrazený najskôr Hlavné správy.