Washington 26. augusta (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nick Wagner/Austin American-Statesman via AP)

Mohutný hurikán Harvey po príchode na pevninu amerického štátu Texas v noci nadnes stratil na svojej intenzite, stále však môže spôsobiť záplavy katastrofického rozsahu. Informovali o tom agentúry DPA a AP
Ilustračné foto

Meteorológovia uvádzajú, že Harvey aktuálne zoslabol na hurikán prvej z piatich kategórií podľa Saffirovej-Simpsonovej stupnice. Na pevninu Texasu pritom vošiel ako hurikán štvrtej kategórie a stal sa tak najsilnejším hurikánom, aký zasiahol Texas za viac než desaťročie.
Národné centrum pre hurikány (NHC) varovalo, že katastrofické záplavy hrozia v Texase ešte niekoľko nasledujúcich dní.
Oko hurikánu sa aktuálne nachádza zhruba 150 kilometrov juhozápadne od mesta San Antonio a sprevádza ho ustálený vietor s rýchlosťou 130 kilometrov za hodinu.
Miestne úrady začínajú zbierať prvé správy o napáchaných škodách, informácie o obetiach alebo zranených dosiaľ nemajú.
Pracovníci NHC upozornili na nárast hladín vodných tokov v priemere o dva metre, v určitých lokalitách to ale môže byť až o štyri. Hurikán by sa mal postupom cez pevninu úplne zastaviť a niekoľko dní zotrvať nad juhovýchodným územím Texasu.
Úhrny zrážok majú dosiahnuť od 38 centimetrov až do 63 centimetrov na štvorcový meter. Okrem toho sa očakáva, že Harvey prinesie prudké dažde a spôsobí “životunebezpečné záplavové situácie” v oblastiach, kde žijú milióny ľudí.
Harvey, ktorý sa v uplynulom týždni sformoval v Mexickom zálive, je najhorším hurikánom v oblasti za posledných 12 rokov a je zároveň prvou prírodnou katastrofou, ktorej čelí Donald Trump v úrade amerického prezidenta. Ten v noci nadnes oznámil, že uvoľní federálne prostriedky na pomoc postihnutým oblastiam.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.